DomovObiščite nasProgrami za šoleRazvoj uveljavitve človekovih pravic na primeru idrijskih rudarjev

Razvoj uveljavitve človekovih pravic na primeru idrijskih rudarjev

grad Gewerkenegg, Prelovčeva 9, Idrija
Muzejska učna ura

Razvoj uveljavitve človekovih pravic na primeru idrijskih rudarjev

Kaj so človekove pravice in kdaj v zgodovini so se pojavile? Ali so pridobljene pravice samoumevne? Kje so predstavljene in kdo jih brani? Na ta in še številna druga vprašanja odgovorimo med muzejsko učno uro, v kateri poleg širših filozofskih tokov, zlasti od renesanse naprej, tudi na primeru boja idrijskih rudarjev za uveljavitev njihovih pravic spoznavamo delček težke in zahtevne poti številnih generacij, ki so svoj cilj delno dosegle s sprejetjem Konvencije o človekovih pravicah OZN (1948).

Vsebina muzejske učne ure je primerna kot del tematskega sklopa Vzgoja za družino, mir in nenasilje v okviru obveznih izbirnih vsebin za srednjo šolo.

OZN, etika, človekove pravice, državljanska kultura, mir in nenasilje