30 let od najdbe neandertalčeve piščali
Na današnji dan, 18. julija, pred 30 leti je arheološka ekipa pod vodstvom dr. Ivana Turka v najdišču Divje babe I blizu Šebrelj naletela na izjemno najdbo. Ravno pravi čas, […]
Na današnji dan, 18. julija, pred 30 leti je arheološka ekipa pod vodstvom dr. Ivana Turka v najdišču Divje babe I blizu Šebrelj naletela na izjemno najdbo. Ravno pravi čas, saj je bila usoda nadaljnjih izkopavanj v Divjih babah že pod vprašajem. Sreča se je nasmehnila arheologu Janezu Dirjecu, najditelju neandertalčeve piščali, ki je med laično in strokovno javnostjo po vsem svetu dvignila veliko prahu.
Gre za pravo piščal? Kako je nastala? Koliko je stara? …
V Mestnem muzeju Idrija smo v teh letih z zanimanjem spremljali delo arheologov in njihovih dognanj. Prvo obsežnejše poročilo o novi najdbi smo objavili v Idrijskih razgledih št 1/1996, kmalu zatem, ko je novica o najstarejši piščali šla v svet. Dr. Turka smo gostili na Muzejskih večerih, v sodelovanju z Muzejskim društvom organizirali ogled izkopavanj in bili zelo veseli in ponosni, ko nam je julija leta 1997 podaril kopijo koščene piščali, ki jo hranimo v Cerkljanskem muzeju. Jeseni istega leta smo organizirali gostovanje razstave Neadertalec in njegova piščal ? v Idriji in Cerknem. Razstavo sta pripravila Narodni muzej Slovenije in Inštitut za arheologijo ZRC SAZU.
Tudi ob letošnji obletnici je Narodni muzej pripravil razstavo z naslovom Neandertalčeva piščal – 60.000 let glasbe.
Ste opazili, vprašaj je izginil?
Tudi to razstavo bomo v gostili Cerkljanskem muzeju, predvidoma februarja
naslednje leto. Se že veselimo.
Kaj pa fotografija?
Razstava Neandertalec in njegova piščal? je bila na ogled v dvorani gasilskega doma v Cerknem. Arheolog Guliano Bastiani iz Gorice je 14. oktobra 1997 prisotnim demonstriral, kako je naš pradavni prednik izdeloval kamnito in koščeno orožje. Se prepoznate?