DomovObiščite nasProgrami za šolePrva svetovna vojna na Idrijskem in Cerkljanskem

Prva svetovna vojna na Idrijskem in Cerkljanskem

grad Gewerkenegg, Prelovčeva 9, Idrija; Cerkljanski muzej, Bevkova 12, Cerkno
Ciljna skupina
OŠ/1, 2, 3; SŠ
po dogovoru
Trajanje
45 min
3,00 EUR / osebo
Vodeni ogled

Prva svetovna vojna na Idrijskem in Cerkljanskem

Z dokumentarno, interaktivno in doživljajsko razstavo obeležujemo 100-letnico konca prve svetovne vojne. Posebnost razstave je postavitev na dveh med seboj tematsko povezanih lokacijah: v muzeju v Idriji in muzeju v Cerknem. V Idriji je predstavljeno doživljanje vojnih razmer prebivalcev naših krajev, v Cerknem pa življenje vojaštva v zaledju soške fronte. Šele z ogledom obeh delov razstave si je mogoče ustvariti celovito sliko medvojnega dogajanja na našem območju. Vsebine se ne podvajajo, z izjemo uvodne predstavitve in aplikacije s seznamom žrtev, na katerem je 867 imen padlih, umrlih in pogrešanih vojakov iz Idrijskega in Cerkljanskega.  Rdeča nit, ki povezuje obe lokaciji je feldban – ozkotirna vojaška železnica, ki so jo za potrebe oskrbe soške fronte zgradili v letih 1916–1917. V naših krajih je tekla od Godoviča proti Zadlogu, drugi krak od Godoviča do Straže.

Povezava z učno snovjo:

novejša zgodovina, zgodovina Evrope, soška fronta in pomen zaledja, življenje med vojno, žrtve vojne, posledice vojne

Najava obiska

Priporočamo, da se o najustreznejši obliki programa z muzejsko službo dogovorite ob najavi. Ta ukrep dodatno zagotavlja kakovostno izvedbo programa, kar bo v obojestransko zadovoljstvo. Prav tako ob najavi opozorite na posebne želje glede vsebine ali časovnih omejitev. Z veseljem bomo odgovorili na vsa vaša dodatna vprašanja.