Napovednik dogodkov april 2024

Napovednik dogodkov marec 2024

Napovednik dogodkov januar-februar 2024

Voščilo 2024

Partizansko bolnico Franja bomo obnovili – Kako lahko pomagate?

Idrija, 24. 7. 2023

Izjava za javnost

V četrtek, 13. julija in torek, 18. julija 2023 sta Cerkljansko prizadela hudo neurje in vetrolom, v katerem je bila močno poškodovana tudi Partizanska bolnica Franja. Uničena je dostopna pot, poškodovana je tudi večina barak, od tega tri v celoti. Partizansko bolnico Franja bomo obnovili. Mnogo ljudi se je zanimalo, kako bi lahko pomagali, zato smo za začetek pripravili dva predloga:

1. Obiščite katerega od ostalih muzejskih objektov na Idrijskem in Cerkljanskem.

2. Oglejte si razstavo Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope v Cerkljanskem muzeju.

3. Odprli smo podračun za zbiranje sredstev za obnovo Bolnice Franja. Hvala za vašo donacijo!

Zahvaljujemo se vsem, ki ste ponudili pomoč kot prostovoljci. Vendar je delo na območju spomenika nevarno, zato bi bilo neodgovorno, da bi vas vanj vključili. V primeru, da se bo pokazala potreba po določenih predmetih vas bomo naknadno zaprosili za pomoč.


1. Zaprtje Partizanske bolnice Franja za Mestni muzej Idrija poleg drugega pomeni tudi precejšen izpad prihodkov, na katere smo računali pri pripravi našega letnega programa dela. Najhitreje nam lahko pomagate, da obiščete katerega od ostalih muzejskih objektov na Idrijskem in Cerkljanskem.

Vabimo vas na raziskovanje Unescove dediščine v Idriji. Poleg razstav na gradu Gewerkenegg (vsak dan med 10. in 19. uro) si lahko v juliju in avgustu v spremstvu vodnika vsak dan med 12. in 16. uro ogledate Idrijsko kamšt, Tehniški oddelek muzeja v Frančiškovem jašku in Idrijsko rudarsko hišo. Oglasite se na recepciji Mestnega muzeja Idrija na gradu Gewerkenegg. Naj vas navdihnejo neverjetni tehnološki dosežki in zanimive zgodbe rudarskega vsakdana!

Na Vojskem vas pričakujemo v Partizanski tiskarni Slovenija, avtentično ohranjenem spomeniku s še vedno delujočim hitrotiskalnim strojem. Ogled je možen vsak dan, razen ponedeljka, od 9. do 16. ure.

Na Cerkljanskem lahko obiščete Cerkljanski muzej (TO–PE: 9:00–15:00, SO–NE: 10:00–17:00) s stalno razstavo o Cerkljanskih laufarjih in domačijo pisatelja Franceta Bevka v Zakojci, kjer vas naši vodniki pričakujejo vsako soboto in nedeljo med 14. in 16. uro, za skupine je možen ogled po dogovoru.

2. Vsi, ki bi želeli pomagati, lahko svoje donacije nakažete na poseben transakcijski podračun, na katerem se bodo zbirala namenska sredstva za obnovo Partizanske bolnice Franja.

TRR: SI56 0110 0600 8377 234
Prejemnik: Mestni muzej Idrija, Prelovčeva 9, 5280 Idrija
Namen: Sanacija Pb Franja
Sklic: SI99

Hvala za vašo pomoč!

Premiera kratkega animiranega filma ob 70-letnici Mestnega muzeja Idrija

Predstavljanje muzejskega dela javnosti poteka na najrazličnejše načine. V sodobnosti vse pogosteje tudi s premišljeno in izbrano rabo tehnologije. Praznovanje visokega jubileja idrijskega muzeja želimo poleg razstav, knjižne izdaje, predavanj in prireditev obeležiti s kratkim animiranim filmom (1 min 55 sek). Z uporabo sodobnih digitalnih medijev se najlaže približamo širšemu, tudi najmlajšemu občinstvu ter s tem populariziramo muzejsko dejavnost.

Iz 70-letne zgodovine delovanja muzeja smo izbrali najpomembnejše poudarke, poiskali ustrezno slikovno gradivo ter jih s pomočjo 2D animacije oblikovali v privlačno animirano zgodbo. Pri pripravi scenarija so sodelovali vsi muzejski kustosi, ključna za realizacijo pa sta bila ilustratorka in animatorka Lea Vučko in animator Damir Grbanović iz studia Octopics. Vizualna podoba vključuje realne fotografije, dinamično animacijo pa odlikujejo nežni pastelni odtenki. V pripoved, ki zvočno podpira animacijo, smo vključili slogane, oblikovane ob 70-letnici muzeja. Ti izražajo naše poslanstvo in cilje: razkrivati preteklost, varovati dediščino, prenašati znanja, oživljati pogum prednikov, potešiti radovednost, podpirati ustvarjalnost, razstavljati čas in naslavljati prihodnost.

Poglej me>

Razstavljamo čas: nova knjižna izdaja ob 70-letnici Mestnega muzeja Idrija

7. februarja 2023, ob 18. uri, na predvečer kulturnega praznika je v dvorani na gradu Gewerkenegg potekala predstavitev nove muzejske knjižne izdaje Razstavljamo čas ter premiera kratkega animiranega filma ob 70-letnici muzeja. Dogodek je bil prvi iz letošnjega niza predavanj Muzejski večeri (39. sezona), na katerem so sodelovali vsi muzejski kustosi. S tem dogodkom je muzej uradno vstopil v “praznično” leto, ko obeležujemo 70-letnico delovanja, 80-letnico ustanovitve Partizanske bolnice Franja in 60-letnico njenega upravljanja ter 45-letnico oddelka Cerkljanski muzej.

Nova muzejska knjižna izdaja Razstavljamo čas je 8. iz zbirke Merkuriateka. V knjigi ‘raz-stav-ljamo’ – na ogled postavljamo, ločujemo in po delih znova sestavljamo zgodbo Mestnega muzeja Idrija, osrednje kulturne ustanove idrijskega in cerkljanskega prostora, ki že sedem desetletij nepretrgoma ohranja, varuje in predstavlja premično, nepremično in nesnovno dediščino območja ter soustvarja nove kulturne vsebine. Nenazadnje je tudi gradivo, ki ga hranimo, izvzeto iz svojega primarnega domačega okolja in v muzeju predstavljeno (razstavljeno) v drugačnem kontekstu. Knjiga kot muzejski predmet zaživi drugo življenje. Naše delo je neločljivo povezano s časom, saj vsebine pogosto črpamo iz preteklosti, jih predstavljamo v sedanjosti in ohranjamo za prihodnost. Smo opazovalci, spremljevalci in interpreti časa, ki se trudijo dokazati, da muzeji nismo za časom, le razstavljamo ga.

Osrednji povezovalni temi knjige – času, sta v oblikovalski zasnovi sledila tudi oblikovalca Barbara Sirk in Žiga Okorn, ki sta cikličnost časa zajela v simbolu kroga. Ta se pojavi tudi v muzejskem sloganu ob 70-letnici. Odlično oblikovana knjiga podpira in sledi vsebini, deluje sveže in bogato. Dodatne vsebine so predstavljene z domišljenimi grafičnimi rešitvami. Vsebinski sklopi in poglavja so ločeni z dvostranskimi fotografijami, besedila dopolnjujejo izjemne fotografije iz muzejske fototeke ter posnetki Bojana Tavčarja in Žige Okorna.

Knjiga (130 strani, trda vezava) je v prodaji v recepciji na gradu Gewerkenegg in v Cerkljanskem muzeju po ceni 10,00 EUR. Vabljeni k nakupu in branju!

21. januar 1953 – rojstni dan Mestnega muzeja Idrija

21. januar 1953 je rojstni dan našega muzeja!
Muzej svoje poslanstvo opravlja že 70 LET in tudi letošnje leto ne bo drugačno – trudili se bomo na vseh področjih muzejske dejavnosti na Idrijskem in Cerkljanskem.
👉 Prvi dogodek v jubilejnem letu pripravljamo na predvečer kulturnega praznika, 7. februarja 2023 ob 18.00 na gradu Gewerkenegg. Pridite in praznujte skupaj z nami!
Produkcija: Octopics za MMI; ilustracija: Lea Vučko; animacija: Damir Grbanović in Lea Vučko, Octopics

Nov cenik vstopnin Mestnega muzeja Idrija

Od 1. 1. 2023 velja nov cenik vstopnin na objektih v upravljanju Mestnega muzeja Idrija.

Voščilo 2023

Praznujte 2023 skupaj z nami!

Zimski urnik ogledov muzejskih lokacij

S 1. oktobrom smo prešli na zimski čas odprtosti stalnih razstav na gradu Gewerkenegg in na vseh idrijskih lokacijah. Vabljeni na obisk vsak dan, razen ponedeljka, od 10. do 17. ure.
Partizanska bolnica Franja pa vabi na oglede v oktobru vsak dan od 9. do 16. ure.

Vstopite v skrivnostni svet rudarjev

V spletni reviji Moj mojster je objavljen članek o stalni razstavi Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrije na gradu Gewerkenegg ter Rudarski zbirki, za katero skrbi naš muzej. Vabljeni k branju na tej povezavi.

 

Napovednik dogodkov v septembru in oktobru 2022

Izšla je nova številka revije Idrijski razgledi 1-2/2022

V njej spominjamo na 10. obletnico vpisa dediščine živega srebra Idrije in Almadéna na UNESCO Seznam svetovne kulturne dediščine – predstavljamo upravljavske izzive ter spomeniškovarstvena dela in programsko oživljanje nekaterih idrijskih Unescovih spomenikov: rudniška kompresorska postaja, rotacijske peči, idrijske rudarske hiše. Z več članki predstavljamo UNESCO globalni Geopark Idrija. Objavljamo pa tudi stalne rubrike kot so: Zgodovina; Etnologija, mitologija; Obletnice, jubileji; Osebnosti; Predstavitve, poročila; Literatura; Likovna priloga. Prav Likovna priloga prinaša novost: novo zvrst »internetnih memov«, ki nas zabavajo, se posmehujejo, kritizirajo tipične (idrijske) navade, odnose, dogodke, mentaliteto. Predstavljeni so s kombinacijo grafike ali fotografije in pripisanega besedila.

Naj naštejemo še nekaj obsežnejših prispevkov:

Alojz Demšar: Srebro in živo srebro – elementa, ki sta skupaj spremenila svet,

Andrej Pleterski: Bog Triglav v Cerknem,

Patrizia Farinelli: Rudarsko mesto Idrija leta 1812, kot sta ga videla Gaetano Cattaneo in Giovanni Scopoli ml.,

Matija Križnar: Henrik Freyer in Karel Dežman, muzejska naravoslovca (ob 200-letnici prvega muzeja na Kranjskem),

Peter Krečič: O Avgustu Černigoju – njegovih pedagoških in umetniških sledeh v Idriji,

Matevž Šlabnik: Pogled na 120 let likovne ustvarjalnosti,

Karmen Vidmar: Gimnazija Jurija Vege Idrija včeraj, danes, jutri,

Maja Jerman Justin: Kako smo praznovali 120-letnico obstoja idrijske gimnazije.

Sledijo še predstavitve nekaterih knjižnih del in poročilo s simpozija o Antonu Žaklju – Rodoljubu Ledinskem.

Skupno številka obsega 28 člankov 32 različnih avtorjev na 204 straneh.

 

Naročilo

V kolikor bi želeli revijo kupiti, nam na e-naslov: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si pošljite naročilo s  svojimi podatki. Po plačanem predračunu jo boste prejeli po pošti. Možen je tudi nakup v recepciji muzeja na gradu Gewerkenegg, v recepciji Cerkljanskega muzeja in v knjigarni ABC v Idriji.

Še posebej pa bomo veseli, če postanete redni naročnik Idrijskih razgledov – najstarejše domoznanske revije na Primorskem. Vabljeni!

Napovedujemo novo številko revije Idrijski razgledi 1-2/2022

V kratkem bo izšla nova dvojna številka Idrijskih razgledov. Veliko tokratnih prispevkov je namenjenih predstavitvi UNESCO globalnega Geoparka Idrija in obeležitvi 10. obletnice vpisa dediščine živega srebra Idrije in Almadéna na UNESCO Seznam svetovne kulturne dediščine – predstavljamo upravljavske izzive ter spomeniškovarstvena dela in programsko oživljanje nekaterih idrijskih Unescovih spomenikov.

Objavljamo tudi stalne rubrike kot so: Zgodovina; Etnologija, mitologija; Obletnice, jubileji; Osebnosti; Predstavitve, poročila; Literatura; Likovna priloga. Prav Likovna priloga prinaša novost: zbirko »internetnih memov«, ki nas zabavajo, se posmehujejo, kritizirajo tipične idrijske navade, odnose, dogodke, mentaliteto. Predstavljeni so s kombinacijo grafike ali fotografije in pripisanega besedila. Med Osebnostmi bomo spoznali Giovannija Scopolija, sina znamenitega idrijskega zdravnika Scopolija, ki je obiskal Idrijo leta 1812 in o njej marsikaj zanimivega zapisal. Med jubilejnimi dogodki preteklega leta izpostavljamo praznovanje 120-letnice idrijske realke – današnje Gimnazije Jurija Vege Idrija, itd. Pred nami je 200 strani zanimivega branja.

S to številko Idrijskih razgledov končuje delo v uredniškem odboru njegova dolgoletna članica in glavna urednica, kasneje pa 27 let odgovorna urednica Ivana Leskovec, za kar se ji najlepše zahvaljujemo!

Mestni muzej Idrija v času 40. festivala idrijske čipke

Napovednik dogodkov v juniju 2022

Napovednik dogodkov v maju 2022

Urnik ogledov v Mestnem muzeju Idrija za praznike

GRAD GEWERKENEGG:

sreda, 27. 4.: 10.00–17.00

nedelja, 1. 5.: 10.00–19.00

ponedeljek, 2. 5.: 10.00–19.00

 

CERKLJANSKI MUZEJ:

sreda, 27. 4.: 10.00–17.00

nedelja, 1. 5.: ZAPRTO

ponedeljek, 2. 5.: 10.00–17.00

 

PARTIZANSKA TISKARNA SLOVENIJA: odprta od 15. 4. do 15. 10.: TO-NE: 9.00–16.00, PON: ZAPRTO

sreda, 27. 4.: 9.00–16.00

nedelja, 1. 5.: 9.00–16.00

ponedeljek, 2. 5.: 9.00–16.00

 

PARTIZANSKA BOLNICA FRANJA:

odprta od 1. 4. do 31. 10.: vsak dan 9.00–18.00 (velja tudi za praznike)

Napovednik dogodkov v aprilu 2022

Izšla je nova številka revije Idrijski razgledi 2/2021

Nova številka revije Idrijski razgledi 2/2021 je že na prodajnih policah. Obsega 137 strani zanimivega branja. 19 različnih avtorjev je pripravilo 21 različnih prispevkov s področja zgodovine, etnologije, domoznanstva, naravoslovja, literature in likovne umetnosti. Naj izpostavimo le nekatere:

Mag. Rafael Podobnik ponovno piše o rodnoverski dediščini, tokrat o njenih prežitkih na Cerkljanskem. Dr. Boris Mlakar predstavlja delo in pomen cerkljanskega dekana v času fašizma Ivana Kunšiča, Nejc Petrič pa prvi val izseljevanja iz naših krajev v začetku 20. stoletja. V dveh prispevkih (mag. Alenka Höfferle Felc, dr. Kristijan Sirnik)  je z različnih zornih kotov predstavljen znani idrijski psihiater Jože Felc, obsežen prispevek in likovna priloga sta namenjena idrijskemu slikarju Ivanu Seljaku – Čopiču (dr. Simona Kostanjšek Berglez), cel sklop prispevkov (dr. Urška Perenič, Gregor Novaković, Olga Zgaga, Mojca Lipužič Moravec, dr. Karla Oder) pa cerkljanskemu pisatelju Francetu Bevku, katerega 130-letnico rojstva smo se spominjali leta 2020, vključno z etnološkimi in naravnimi zanimivostmi Kojce, na pobočju katere je preživljal svojo mladost (dr. Jože Bavcon, dr. Blanka Ravnjak). Med jubileji izpostavljamo članek dr. Ksenije Šabec o 120-letnici ustanovitve idrijske realke, katerega nadaljevanje obljubljamo za prvo številko razgledov v letu 2022. V Literarni prilogi se nam s tremi deli predstavlja idrijski publicist Robi Šabec, v rubriki Predstavitve pa trije avtorji (dr. Jože Čar, Martina Peljhan, Ivica Kavčič) opisujejo pomen slovenskega prevoda temeljnega dela o zgodovini idrijskega rudnika Helmuta Valentinitscha Deželnoknežji rudnik živega srebra Idrija v obdobju 1575–1659.

Revija je po ceni 11 € na prodaj v recepciji muzeja na gradu Gewerkenegg, v recepciji Cerkljanskega muzeja in v knjigarni ABC v Idriji.

Lepo vabljeni k nakupu in branju!

Voščilo 2022

Naj bo prihajajoče leto prepleteno s pogumom,

ustvarjalnostjo, modrimi odločitvami, uspehi

in zadovoljstvom.

            

                   Srečno in zdravo 2022!

Zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 v Mestnem muzeju Idrija

Glede na določila Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 142/21) se v Mestnem muzeju Idrija predpisuje:

ZA OBISKOVALCE IN STRANKE:

  1. Obisk dogodkov, razstav in/ali muzejskih objektov ali pisarn je možen samo z izpolnjevanjem pogojev PCT, razen za osebe mlajše od 12 let. Osebe morajo izpolnjevanje pogoja dokazati z ustreznim dokazilom.
  2. Udeleženci šolskih ekskurzij ali izletov v organizaciji agencij se ogledov lahko udeležijo pod enakimi pogoji kot veljajo za udeležbo rednega izobraževalnega procesa oz. izleta. V teh primerih  posamičnega izpolnjevanja pogojev muzej ne preverja.
  3. Obvezna je uporaba zaščitne maske, razen v primeru, da je na odprtem prostoru zagotovljena medosebna razdalja najmanj 1,5 m.
  4. Obvezno je razkuževanje rok.

TURISTIČNIH BONOV na podlagi Uredbe (UL 114/2021 z dne 15. 7. 2021) NE SPREJEMAMO.

Številčnici grajske ure v restavriranju

»Grajska lepotica, ki se (skoraj) nikoli ne ustavi«, je pred dobrim letom v spletni izdaji Dela zapisala novinarka Anja Intihar. Prejšnji teden pa smo uro na stolpu gradu Gewerkenegg namensko ustavili. Podjetje E.T.S. Bavcon iz Cerkna je z urnega mehanizma odklopilo in z grajskega stolpa odstranilo številčnici, ki sta po dobrih tridesetih letih potrebni restavriranja. Kopijo originalne številčnice premera 2,7 m je namreč konec 80. let prejšnjega stoletja izdelalo idrijsko podjetje Gostol. 15. 7. 1989 je bila na stolp montirana tista z mestne strani, 21. 7. 1989 pa tista z dvoriščne strani gradu. V sredini sta olivno zelene barve, na črnem obodu pa imata zapisane bele rimske številke. Takšni sta bili v originalni izvedbi, v času pod Italijo in desetletja po drugi svetovni vojni pa sta bili bele barve s črno izpisanimi številkami.

Urni mehanizem je izdelala tovarna Ludwig Hainz iz Prage leta 1893, ki je izdelovala stolpne ure na cerkvah, gradovih, šolah in tovarniških zgradbah. Za nakup se je odločila takratna uprava Rudnika živega srebra Idrija na podlagi referenc. Ob skrbnem vzdrževanju še vedno brezhibno deluje, dnevno – vsaj vsakih 36 ur – pa je potrebno uro ročno naviti. Občasno se je zlomil kakšen zob na kolesju mehanizma, večjih težav pa ni bilo. Sedaj se obeta sprememba. Več kot 128 let star urni mehanizem bomo še naprej vzdrževali in ga občasno tudi pokazali javnosti, ure pa ne bo več potrebno ročno navijati, saj bo za njeno delovanje »skrbela« elektrika. Do takrat pa se bomo morali Idrijčani ravnati po svojih urah in ne po znameniti grajski uri.

Izšla je nova številka domoznanske revije Idrijski razgledi 1/2021

Nova številka revije Idrijski razgledi 1/2021 prinaša 155 strani poljudnega in poletno svežega domoznanskega branja. Objavljenih je osemnajst  prispevkov šestindvajsetih različnih avtorjev, med njimi dr. Miha Kosmač, dr. Maja Bitenc, dr. Igor Dakskobler, dr. Jože Bavcon, dr. Jože Čar, dr. Rafael Podobnik, dr. Milena Horvat, dr. Matjaž Kmecl, dr. Zoltan Jan, mag. Mirjam Gnezda Bogataj, Nejc Petrič, Vesna Filipič, Mateja Bizjak idr.

Jedro vsebine je posvečeno:

  • nedavnemu praznovanju visokega jubileja delovanja idrijskega gasilskega društva,
  • spoznavanju izvora idrijskih žlikrofov in pomenu ohranjanja tovrstne nesnovne dediščine – znanj, veščin in spretnosti različnih tradicionalnih izdelkov, v našem primeru žlikrofov,
  • idrijskemu narečnemu govoru z zgodovinskim razvojem in dejavnikom, ki danes vplivajo na njegovo spreminjanje,
  • rodnoverski kulturi, o kateri vemo relativno malo, a so njene ostaline tudi na našem prostoru,
  • naravoslovnim zanimivostim in posebnostim na Idrijskem in Cerkljanskem, ki so predstavljene v dveh obsežnih botaničnih člankih – o rastlinah v Scopolijevem vrtu in o rastlinstvu Porezna ter članku o geološki znamenitosti Tomaževa miza.

V rubriki Predstavitve so zapisi več avtorjev o avtobiografskem delu Idrijčanke Ivice Kavčič “Iz spomina – za spomin” in nekaterih drugih del izpod peres idrijskih avtorjev. Spominjamo se dveh osebnosti, ki sta zaznamovala naš prostor – zdravnik dr. Alfred Bogomil Kobal in etnograf Pavle Medvešček.

V literarni prilogi se s svojo poezijo predstavlja mlada pesnica cerkljanskih korenin Iva Miholić, likovna priloga pa prinaša izbor izjemnih fotografij mojstra fotografije dr. Rafaela Podobnika o rodnoverski snovni kulturi.

Revija je po ceni 11 € na prodaj v recepciji muzeja na gradu Gewerkenegg, v recepciji Cerkljanskega muzeja in v knjigarni ABC v Idriji.

Nov urnik muzeja

Spoštovani obiskovalci!

V prihajajočih prazničnih dneh in med šolskimi počitnicami odpiramo muzejske objekte v širšem obsegu:

  1. MUZEJ NA GRADU GEWERKENEGG do 30. 4. 2021:
  • ponedeljek 26. 4.: zaprto
  • torek 27. 4.: odprto od 9:00 do 15:00
  • sreda, četrtek, petek (28.–30. 4.): odprto od 9:00 do 15:00

Od 1. 5. 2021 dalje smo odprti po ustaljenem urniku:

  • ponedeljek: zaprto
  • vse ostale dni v tednu: odprto od 10:00 do 17:00

 

  1. CERKLJANSKI MUZEJ do 30. 4. 2021:
  • ponedeljek 26. 4.: zaprto
  • torek 27. 4.: odprto od 10:00 do 17:00
  • sreda, četrtek, petek (28.–30. 4.): odprto od 9:00 do 15:00

Od 1. 5. 2021 dalje smo odprti po ustaljenem urniku:

  • 1. maj: odprto od 10:00 do 17:00
  • 2. maj: odprto od 10:00 do 17:00
  • ponedeljek: zaprto
  • torek–petek: odprto od 9:00 do 15:00
  • sobota, nedelja: odprto od 10:00 do 17:00

 

  1. PARTIZANSKA BOLNICA FRANJA:
  • vsak dan od 9:00 do 18:00

 

  1. PARTIZANSKA TISKARNA SLOVENIJA:
  • torek–nedelja: od 9:00 do 16:00
  • ponedeljek: zaprto

 

  1. BEVKOVA DOMAČIJA V ZAKOJCI
  • vsak dan od 10:00 do 16:00 (v spremstvu vodnika iz muzeja ali Flandrove turistične kmetije)

Pri ogledih je potrebno upoštevati veljavne ukrepe NIJZ za preprečevanje širjenja okužbe z virusom SARS CoV-19.

Muzej ponovno odprt za obiskovalce

Muzej na gradu Gewerkenegg in Cerkljanski muzej sta odprta od torka do petka: 9.00 do 15.00, ponedeljek, sobota in nedelja: zaprto

Partizanska bolnica Franja: vsak dan 9.00 do 18.00

Partizanska tiskarna Slovenija: od 15. 4. vsak dan razen ponedeljka: 9.00 do 16.00

Pri ogledih upoštevamo vsa priporočila NIJZ za omejevanje širitve virusa SARS-CoV-2.

Lepo vabljeni!

Uspešno zaključen nagrajeni projekt Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope

Mestni muzej Idrija je v letu 2020 sodeloval na razpisu Sveta Evrope in Evropske komisije z naslovom Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine. Za zgodbo o Partizanski bolnici Franja in z njo povezan projekt smo bili nagrajeni z donacijo višini skoraj 10.000 €. Porabili smo jo za interaktivno vizualizacijo, ki je del potujoče razstave Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope in zloženko. Avtorica nagrajene zgodbe in z njo povezane razstave je Milojka Magajne, muzejska svetnica in vodja Cerkljanskega muzeja.

Projekt potujoče razstave o Bolnici Franja smo v Mestnem muzeju Idrija zastavili že v letu 2019. Z njo smo želeli zgodbe in sporočila tega edinstvenega spomenika humanosti ponesti v širši evropski prostor. Z besedili, fotografijami in videoposnetki so predstavljeni: delovanje bolnišnice, skrb za ranjence, oskrba s hrano, zdravili in sanitetnim materialom, ukrepi za varnost in obrambo bolnišnice ter njen današnji pomen v vlogi kulturnega spomenika. Obiskovalci vse to spoznavajo tudi skozi zgodbe dejanskih ljudi – članov bolnišničnega osebja, ranjencev in domačinov iz neposredne okolice Franje.

Posebno pozornost si na razstavi zasluži izbor predmetov iz zbirke Partizanska bolnica Franja, ki jo hrani Mestni muzej Idrija, saj so se do danes ohranili le redki originali. Večina jih je bila uničena v povodnji, ki je spomenik prizadela leta 2007. Osebni predmeti pripovedujejo o posameznih članih osebja in njihovi skrbi za ranjence. Drugi sklop predmetov pa priča o bolnišničnem vsakdanu in zdravljenju ter o veliki meri iznajdljivosti in improvizacije, ki sta bili v takratnih razmerah nuja. Razstavni panoji (50 kosov) se sestavljajo v sklope, ki spominjajo na bolnišnične barake in se bodo lahko prilagajali različnim razstavnim prostorom, zato bo vsaka postavitev drugačna.

Razstava je zasnovana interaktivno, nekatera mesta na razstavnih panojih so označena z znaki, ki obiskovalce opozarjajo na dodatne vsebine. Te so na voljo na zaslonu na dotik, kjer je mogoče izbirati med različnimi zgodbami ter avdio in video posnetki. Jezik razstavnih panojev je slovenski in angleški, medtem ko je interaktivna vizualizacija na voljo tudi v italijanskem, nemškem, hrvaškem, francoskem in poljskem jeziku. Ob razstavi je izšla tudi predstavitvena zloženka v vseh sedmih navedenih jezikih.

Za oblikovanje razstave in zloženke sta poskrbela Barbara Sirk in Žiga Okorn, Uvid.si d.o.o.. Interaktivno vizualizacijo pa je pripravil Nanostudio Grega Lebar s. p..

Video predstavitev razstave si lahko ogledate tukaj.

Razstava bo svojo pot začela v Cerkljanskem muzeju. V letošnjem letu sta predvideni tudi dve gostovanji, v obeh primerih gre za povezovanje z drugimi nosilci znaka evropske dediščine. Maja bomo z razstavo gostovali v Muzeju krapinskih neandertalcev na Hrvaškem. Odprtje načrtujemo 18. maja, ob mednarodnem dnevu muzejev. Septembra pa si bomo razstavo izmenjali s Tolminskim muzejem. Razstava posvečena Partizanski bolnici Franja bo gostovala v Tolminu, medtem ko bo razstava o Spominski cerkvi Svetega Duha v Javorci istočasno na ogled v Razstavišču Nikolaja Pirnata na gradu Gewerkenegg v Idriji.

Razstava Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope je na ogled v Cerkljanskem muzeju v torek, 30. marca in sredo, 31. marca 2021 od 9. do 15. ure ter ponovno ko bodo epidemiološke razmere to dopuščale. O tem vas bomo obveščali na naših spletnih straneh: www.pb-franja.si in www.muzej-idrija-cerkno.si ter družbenih omrežjih (FB Partizanska bolnica Franja, FB Mestni muzej Idrija, Instagram Mestni muzej Idrija).

Izvedbo razstave je finančno podprlo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.

Razstava je bila delno (interaktivna vizualizacija, zloženka) financirana s sredstvi skupnega projekta med Evropsko unijo in Svetom Evrope. Tu izražena stališča v nobenem primeru ne odražajo uradnega mnenja Evropske unije ali Sveta Evrope.

 

Partizanska bolnica Franja ohranja znak evropske dediščine

Partizanska bolnica Franja še naprej izpolnjuje kriterije za znak evropske dediščine je odločila komisija Evropske komisije po pregledu poročila za obdobje 2016–2020.

 

 

V ponedeljek, 8. marca 2021, je bilo na spletni strani Evropske komisije objavljeno poročilo o rezultatih drugega ocenjevanja nosilcev znaka evropske dediščine. Neodvisna komisija strokovnjakov je pregledala poročila, ki  jih je v letu 2020 oddalo 38 nosilcev znaka evropske dediščine, in sicer za obdobje 2016–2020  ter odločila, da vsi še naprej izpolnjujejo merila za znak evropske dediščine.

Med nosilci znaka tako ostajata tudi Partizanska bolnica Franja in Javorca, spominska cerkev Sv. Duha.

V poročilu je komisija v zvezi s Partizansko bolnico Franja pohvalila komunikacijske dejavnosti in izobraževalne programe, ki smo jih izvedli ob številčno majhni ekipi zaposlenih in zunanjih sodelavcev ter priporočila nadaljnje razvijanje in širjenje evropske dimenzije spomenika v širšem evropskem prostoru.

 

 

Poročilo o delu muzeja v letu 2020

Konec februarja je čas, ko javni zavodi pristojnim državnim inštitucijam oddamo letno poročilo za preteklo leto. Pripravimo vsebinski in finančni pregled poslovanja. Na rezultate dela so v letu 2020 pomembno vplivale splošne razmere, ki so vladale v svetu – razglašena pandemija Covid-19 in sprejeti ukrepi za zajezitev te bolezni – občasno zaprtje muzejev, zaprtje šol, zaprtje državnih meja, omejevanje gibanja, omejevanje združevanja večjega števila oseb, omejevanje potovanj in opravljanja turističnih storitev in storitev turističnega vodenja itd. – kar je skupaj imelo za posledico bistveno zmanjšanje števila obiskovalcev. Muzejske objekte si je v letu 2020 ogledalo nekaj več kot 36.000 obiskovalcev, kar predstavlja 72 % obiska iz predhodnega leta 2019 oz. 66% planiranega. Največji upad smo beležili pri šolskih skupinah in agencijskih gostih ter tujih obiskovalcih. Lastni prihodki muzeja tega upada sicer ne odražajo, ker le-te poleg vstopnin vključujejo tudi prodajo storitev na trgu (projekti za zunanje naročnike) in prihodke iz EU projektov, pri čemer smo bili v muzeju leta 2020 nadpovprečno uspešni. Muzej je kot partner sodeloval v treh projektih, in sicer Prenove idrijskih rudarskih hiš II, Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost in Krovna destinacijska znamka Idrija. Celotna vrednost naših aktivnosti v navedenih projektih je znašala 57.000 €. Ob tem je potrebno povedati tudi, da smo za projekt Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope na razpisu Sveta Evrope Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine prejeli nagrado v višini skoraj 10.000 €.

PROGRAM DELA Plan 2020 Realizacija 2020 Indeks
konserviranje + restavriranje 71 57 80
število inventariziranih predmetov 331 411 124
število digitaliziranih predmetov 876 938 107
število predmetov objavljenih na spletnih straneh muzeja 60 79 131
število tem proučevanja 11 10 90
sodelovanje na strokovnih srečanjih ter izobraževanje in strokovno usposabljanje (število udeležb) 25 40 160
skupno število razstav (dopolnitve, občasne, medinstitucionalne, gostovanja) 21 23 109
število izdanih publikacij (IR, knjige, katalogi, zgibanke, vabila, plakati, vodniki) 28 21 75
število pedagoških programov 37 34 92
število ponovitev pedagoških programov 500 172 34
število andragoških programov 24 19 79
število ponovitev andragoških programov 650 719 110
število vseh obiskovalcev 55.000 36.157 66

Zaradi danosti, ki so oblikovale naše življenje v letu 2020, smo med letom nekatere cilje prilagodili novim razmeram. Razstave (v okviru Festivala idrijske čipke), dogodke (Bevkovi dnevi v Zakojci, predstavitev slikanice z obogateno resničnostjo Tihotapka Melhiorca) in predstavitve dejavnosti (novoletna srečanja s klekljaricami) smo deloma preselili na splet in se pri tem posluževali različnih digitalnih platform, nekateri dogodki pa so odpadli (Muzejski večeri, fizična postavitev treh razstav, ker se avtorji niso strinjali zgolj s spletno predstavitvijo) ali so jih odpovedali naši gostitelji (razstava čipk v Vologdi v Ruski federaciji in razstava Unescove dediščine Idrije in Almadéna v Banski Štiavnici na Slovaškem). Na spletu in v družbenih omrežjih smo povečali aktivnosti z novimi digitalnimi pristopi in vsebinami.

Neuspešni, kot že vsa zadnja leta, pa smo bili pri pridobivanju prostorov za muzejske depoje, kar je povezano s prostorskimi in finančnimi možnostmi ustanoviteljice našega muzeja – Občine Idrija. Zavzemamo se za možnost, da te prostore pridobimo v okviru projekta revitalizacije območja Jožefovega jaška, kjer pa mora biti s strani Občine najprej sprejeta odločitev o namembnosti omenjene lokacije in poskrbljeno za osnovno infrastrukturo. Iz enakih razlogov (nezagotovljena finančna sredstva) v letu 2020, kljub potrebam nismo rešili kadrovske stiske (nova delovna mesta: kustos arheolog, kustos pedagog, muzejski sodelavec, kustos za naravoslovje, vodniška služba, receptor).

Glede na vse navedeno, ocenjujemo, da je slika celotnega poslovanja in dela Mestnega muzeja Idrija v letu 2020 zadovoljiva in kaže na to, da smo se v novih (epidemioloških) razmerah primerno organizirali in prilagodili aktivnosti danim okoliščinam.

Javno vodstvo v Partizanski bolnici Franja, 17. 5. 2020; foto: Jože Jeram

 

 

8. marec – dan žena: kratka animacija o Zorki Rupnik

Pred več kot 100 leti je 8. marec postal mednarodni praznik žensk. Dan, ko praznujemo in še posebej razmišljamo o enakopravnosti na vseh področjih. Vsem sodobnim ženskam, ki krmarijo med mnogimi vlogami, čestitamo in želimo, da bi bile videne in slišane prav vsak dan!

Ob tej priložnosti smo pripravili kratko animacijo o Zorki Rupnik, idrijski mojstrici vzorčnih predlog za klekljane čipke. Hkrati vas vabimo, da obiščete Mestni muzej Idrija, kjer si boste na stalni razstavi o idrijski čipki lahko ogledali tudi nekaj predmetov iz njene bogate zapuščine in znameniti klekljani Jovankin prt, za katerega je vzorce narisala prav Zorka Rupnik.

Pustna sobota: kratka animacija o Francu Kobalu

Na današnjo pustno soboto vas vabimo k ogledu kratke animacije o rezbarju Francu Kobalu iz Cerknega. Franc Kobal je leta 1956 sodeloval pri obnovitvi Cerkljanske laufarije in leto pozneje za cerkljanske laufarje izdelal prva naličja – larfe. Tudi vse ostale larfe za like, ki so jih po letu 1956 vključili v laufarsko družino, so njegovo delo.

 

Muzej je odprt za oglede

Muzej na gradu Gewerkenegg in Cerkljanski muzej sta odprta za individualne oglede od torka do petka med 9. in 15. uro, za organizirane skupine pa ob vnaprejšnji najavi ter upoštevanju vseh ukrepov in priporočil NIJZ.

Ob delavnikih smo dosegljivi na telefonski številki 05 37 26 600 (Idrija) in 05 37 23 180 (Cerkno) ter e-naslovu: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si.

Spremljajte nas v rubriki Aktualno ter na družbenih omrežjih Facebook in Instagram

21. januar – rojstni dan muzeja: kratka animacija o Srečku Logarju

21. januarja 1953 obeležujemo datum ustanovitve Mestnega muzeja Idrija. Datum smo počastili s kratko animirano predstavitvijo Srečka Logarja – enega od pobudnikov ustanovitve muzeja in njegovega prvega ravnatelja.
To je prva izmed animacij na temo znanih idrijskih osebnosti. Vabimo vas, da tudi sami prispevate vtise o izbranih osebnostih, ki jih bomo mesečno predstavljali, in nam jih pošljite v obliki ilustracij, animacij ali drugih kreativnih izdelkov. Konec leta pa jih bomo strnili skupaj.

Slikanica Tihotapka Melhiorca

Tik pred koncem lanskega leta smo izdali slikanico o tihotapki Melhiorci, prefrigani ženici, ki se je stalno gibala na meji prepovedanega. To je zgodba o resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja. Vključuje osrednja elementa kulturne dediščine in identitete Idrijskega: dediščino živega srebra in idrijsko čipko. Melhiorca je bila tihotapka živega srebra in doslej prva poimensko znana prekupčevalka s čipkami iz našega območja. Bila je izjemno prebrisana in zanimiva osebnost. Leta 1729 so njo in njene pajdaše zaprli na idrijski grad in proti tihotapski tolpi sprožili velik kazenski proces…

Poleg napete zgodbe o ujetih tihotapcih pripoved govori tudi o človeški iznajdljivosti, nasilju in ljubezni.

Slikanica za male in velike bralce obsega 32 strani. Besedilo je napisala kustosinja Marija Terpin Mlinar. Izvirne ilustracije tihotapke Melhiorce je ustvarila Irena Gubanc, ki je slikanico tudi oblikovala. Ker se tihotapci vedno trudijo, da bi njihova prepovedana dejanja ostala skrita, smo med strani slikanice skrili 7 posebnih strani, ki se vam bodo razkrile s pomočjo aplikacije Melhi AR. Ta z novimi 2D in 3D vsebinami – obogateno resničnostjo – nadgrajuje in bogati slikanico. Za nas jo je obogatil Bor Hojs iz Studia Tibor. Pokukajte v svet obogatene resničnosti in najdite nove, izvirne vsebine: na primer 3D model gradu Gewerkenegg, na katerem je pred 300 leti potekal omenjeni proces. Aplikacijo si lahko naložite na Google Play ali poskenirate QR kodo na prvih straneh slikanice. Za vse, ki si želite izvedeti še več o resničnem poteku procesa in Melhiorci, smo na koncu knjige dodali še kratek oris zgodovinskega ozadja zgodbe.

Predstavitveni video o slikanici>

Svoj izvod slikanice Tihotapka Melhiorca lahko kupite v recepciji na gradu Gewerkenegg in v Cerkljanskem muzeju ali naročite:

preko e-pošte: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si ali preko telefona: 05 37 26 600

Cena: 10 € + stroški pošiljanja

Način plačila: po predračunu

Dostava: po pošti

Novoletno voščilo 2021

Tihotapka Melhiorca v slikanici

Imate radi zgodbe o prefriganih junakih, hoji po meji prepovedanega, človeški iznajdljivosti, nasilju in ljubezni? Zgodba o Melhiorci temelji na resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja. Vključuje osrednja elementa kulturne dediščine in identitete Idrijskega: dediščino živega srebra in idrijsko čipko. Melhiorca je bila tihotapka živega srebra in doslej prva poimensko znana prekupčevalka s čipkami iz našega območja. Bila je izjemno prebrisana in zanimiva osebnost. Leta 1729 so njo in njene pajdaše zaprli na idrijski grad in proti tihotapski tolpi sprožili velik kazenski proces…

Slikanica za male in velike bralce obsega 32 straniBesedilo je napisala kustosinja Marija Terpin Mlinar. Izvirne ilustracije tihotapke Melhiorce je ustvarila Irena Gubanc, ki je slikanico tudi oblikovala. Ker se tihotapci vedno trudijo, da bi njihova prepovedana dejanja ostala skrita, smo med strani slikanice skrili 7 posebnih strani, ki se vam bodo razkrile s pomočjo aplikacije Melhi AR. Ta z novimi 2D in 3D vsebinamiobogateno resničnostjo – nadgrajuje in bogati slikanico. Za nas jo je obogatil Bor Hojs s Studiem Tibor. Pokukajte v svet obogatene resničnosti in najdite nove, izvirne vsebine: na primer 3D model gradu Gewerkenegg, na katerem je pred 300 leti potekal omenjeni proces. Na zadnjih straneh knjige pa predstavljamo še kratek oris zgodovinskega ozadja zgodbe o tihotapki.

Predstavitveni video o slikanici>

 

Svoj izvod slikanice Tihotapka Melhiorca lahko kupite v muzejski recepciji na gradu Gewerkenegg ali v Cerkljanskem muzeju, lahko pa jo tudi naročite:

Cena: 10 € + stroški pošiljanja

Način plačila: po predračunu

Dostava: po pošti

V decembru se zaključuje projekt oživitve tradicionalnih obrti na Idrijskem in Cerkljanskem

Lani spomladi se je na našem območju začel izvajati projekt oživitve in razvoja tradicionalnih obrti z naslovom Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost, v katerem sodelujejo Mestni muzej Idrija, Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, LAS s CILjem in Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija. V sredini decembra letos se projekt že zaključuje.

Projekt je del širše slovenske zgodbe, naše območje je namreč eno od štirih, kjer so se aktivnosti izvajale. Ostala območja so Ajdovsko, ki ga s svojim delovanjem pokriva LAS Vipavska dolina, območje med Snežnikom in Nanosom z LAS društvo za razvoj podeželja med Snežnikom in Nanosom ter del gorenjskega območja, na katerem deluje LAS loškega pogorja. Čeprav se je vsak od naštetih LAS posvetil svoji lokalno tipični obrti, nas vse družita skupna želja po ohranitvi in nadgradnji obrti, tako zaradi njihove dediščinske vrednosti kot zaradi podjetniških priložnosti, ki se ob tem lahko razvijejo.

 Na Idrijsko-Cerkljanskem smo se posvetili trem obrtem, ki so v preteklosti zaznamovale naše območje in vplivale na njegov gospodarski in družbeni razvoj, in sicer:

  • čipke, ki so se v 17. in 18. stoletju izdelovale na Idrijskem, njihova izdelava in trgovanje z njimi kot pretveza za tihotapljenje živega srebra. V ospredje smo postavili lik najbolj znanje tihotapke Marine Melhiorce iz Šebrelj,
  • rudarska svetila v rudniku. Raziskali smo obrt izdelave oljenk in karbidovk, ki so bile za potrebe rudarjev in vodstva rudnika prav posebej oblikovane in so se izdelovale v obdobju od 16. stoletja do začetkov 20. stoletja,
  • glinarstvo in izdelava posebnih glinenih posod – retort za potrebe žganja cinabaritne rude, ki so se pri idrijskem rudniku uporabljale od začetka 16. do sredine 17. stoletja.

Na osnovi teh tem smo z namenom oživitve, prezentacije, prenosa znanj, revitalizacije obrti ter njihove vključitve v podjetniško in turistično ponudbo, pripravili številne didaktične programe za ranljive skupine, izobraževalne programe za osnovne in srednje šole ter turistične programe za različne ciljne skupine, ki so bili pilotno preizkušeni in vključeni v ponudbo Mestnega muzeja Idrija in Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, koncepte različnih delavnic in dogodkov za javnost ter jih pilotno izvedli. Oblikovali smo različne promocijske materiale in promocijske aktivnosti za dvig osveščenosti o pomenu ohranjanja in varovanja kulturne dediščine ter za povečanje dostopnosti do nje ranljivim skupinam.

 Na začetku projekta smo si zastavili več ciljev in sedaj, ob zaključku, ugotavljamo, da nam je vse uspelo uresničiti. Na osnovi raziskav tradicionalnih obrti smo razvili in oblikovali nove turistične produkte, storitve in dogodke za javnost ter jih pilotno izvedli, s čimer smo nadgradili ponudbo dveh pomembnih turističnih ponudnikov: Mestnega muzeja Idrija in Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija. Z raziskovanjem starih, že skoraj pozabljenih obrti, njihovo sodobno prezentacijo, revitalizacijo in promocijo smo prispevali k njihovi ohranitvi. In še en pomemben cilj smo uresničili – v naše aktivnosti smo vključevali različne ranljive skupine, kot so predšolski in šolski otroci, mladina, starostniki in ljudje s senzornimi omejitvami.

Vseh aktivnosti, smo jih v letu in pol uspeli izvesti, je zelo veliko, zato na tem mestu naštevamo le nekaj najopaznejših:

  • izvedena je bila etnološka raziskava o Marini Melhiorci in drugih domačih in umetnostnih obrteh iz 18. stoletja, izdelani so bili kostumi, ki prikazujejo oblačilno kulturo tistega časa, tudi kostum Marine, izdelana je bila ilustracija tipičnega lika Marine Melhiorce in koncept uporabe na različnih promocijskih materialih, izdelane so bile ilustracije, ki vključujejo obogateno resničnost (AR), njena zgodba pa je izšla tudi v obliki slikanice Tihotapka Melhiorca, oblikovali smo zgibanko kot dopolnitev in promocijo programskih vsebin Mestnega muzeja Idrija,
  • izvedena je bila raziskava starih jamskih svetil in lončarstva za potrebe rudnika, na obe temi sta bili pripravljeni razstavi, pa tudi virtualni prikaz žganja v retortah in različni dogodki za javnost v času Festivala idrijske čipke ter Praznika idrijskih žlikrofov, kot obogatitev turističnega rudnika je bil izdelan hologram Perkmandelca ter kostum rudarja iz 17. stoletja, posneti so bili intervjuji z rudarji in s topilničarji, ter na njihovi osnovi posnet polurni dokumentarni film Idrijski knapi,
  • tako v Mestnem muzeju Idrija kot v Centru za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija so bili pripravljeni in pilotno izvedeni različni pedagoški in andragoški programi na temo domačih in umetnostnih obrti, izdelani so bili novi programi vodenja in bili testno izvedeni, izdelani so bili učni listi za različne triade OŠ,
  • izvedene so bile številne promocijske aktivnosti: pripravili in natisnili smo različne zgibanke, izdelali različne promocijske materiale, objavljali prispevke o projektu, oglaševali v lokalnih in državnih medijih, na jumbo plakatih, media busih, spletnih straneh, družbenih omrežjih itd.,
  • udeležili smo se predstavitev dobrih praks razvoja domačih in umetnostnih obrti na ostalih območjih projekta, med območji smo si delili dobre izkušnje in jih pilotno izvajali, skrbeli smo za povezovanje ponudnikov domačih in umetnostnih obrti in za njihovo predstavljanje v drugih okoljih,
  • največ pozornosti javnosti pa sta bili zagotovo deležni gledališka uprizoritev Melhiorce »Ne bojim se ne hudiča, ne biriča!« v produkciji Mestnega muzeja Idrija ter uprizoritev “V soju jamskih svetil”, ki jo je Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija pripravil v Antonijevem rovu.

Ko se danes ob zaključku projekta oziramo nazaj na opravljeno delo, smo veseli, da smo projekt uspeli v celoti uresničiti, pa čeprav nam čas njegove izvedbe zaradi epidemije s koronavirusom ni bil naklonjen. Ne glede na to ostajajo rezultati projekta trajni in bodo obiskovalcem Idrije na voljo tudi v času po koncu epidemije, ko bosta muzej in turistični rudnik spet lahko na stežaj odprla svoja vrata.

 

Projekt »Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost« je sofinanciran s strani Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije v okviru Programa razvoja podeželja 2014 – 2020.

Za vsebino tega dokumenta je odgovorna ICRA d.o.o. Idrija. Organ upravljanja za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014—2020 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Izšla je nova številka Idrijskih razgledov 1-2/2020

Nova dvojna številka revije Idrijski razgledi za leto 2020 med bralce prinaša 127 strani zanimivega domoznanskega branja. Objavljenih je štirinajst prispevkov trinajstih različnih avtorjev. Obsežen domoznanski prispevek Maksimiljana Mohoriča govori o Čekovniku (zgodovinski oris in spomini), drugi – delo mladega zgodovinarja Dejana Hvale – pa o bogati fotografski zapuščini nepoklicnega fotografa inž. Antona Sedeja iz Dol nad Idrijo.

Med zgodovinskimi in dediščinskimi prispevki dr. Boris Mlakar piše o muzikantih, ki so v tridesetih letih v Cerknem ogrožali fašistični režim, Gorazd Humar o vipavskem Napoleonovem mostu na živosrebrovi poti iz Idrije v Trst, Ivica Kavčič s svojim zapisom obeležuje 250-letnico Scopolijevega odhoda iz Idrije, dr. Miha Kosmač pa predstavlja obsežno delo povezano z inventarizacijo Unescove dediščine živega srebra Idrije in Almadéna, delo, ki smo ga v Idriji že opravili.

Opozoriti velja na prispevek Marije Velikonja, ki govori o spominih na véliko vojno kmeta Vodičarja iz Ledin in delo legendarne borke in novinarke Valerije Skrinjar Tvrz o cerkljanskem pisatelju Francetu Bevku. Obsežen je tudi sklop Predstavitve. Poleg literarnih del (Zgodbice iz Črkja, Lovilci sanj) predstavljamo Žirovski besednjak Mihe Nagliča, Senožeti in rovte dr. Jožeta Bavcona ter zbornik o župnijski cerkvi sv. Jožefa Delavca v Idriji. Na koncu razgledov se s spominskim zapisom dr. Jakoba Likarja poslavljamo od rudarskega inženirja prof. dr. Uroša Bajžlja, ki ga je na življenjski poti močno zaznamovala tudi Idrija.

Razglede krasi barvita likovna priloga domačega ustvarjalca Silvija Bajca z mozaičnimi upodobitvami idrijske čipke.

Nagovor bralcem

 

Svoj izvod Idrijskih razgledov 1-2/2020 lahko naročite:

Cena: 11 € + stroški pošiljanja

Način plačila: po predračunu

Dostava: po pošti ali na brezstični točki v gradu Gewerkenegg (ponedeljek–petek od 10.00 do 13.00, razen 24. in 31. 12. 2020; v letu 2021 pa od 4. 1. dalje po enakem urniku)

Način dostave sporočite ob naročilu.

 

Lepo vabljeni k nakupu in branju!

Novi muzejski programi: Tihotapka Melhiorca

Resnična zgodba kot ključ za razumevanje dediščine

S sodelovanjem v projektu »Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost« smo v muzeju izročilo prepletli in nadgradili z inovativnostjo. Muzejske vsebine o osrednjih kulturnih elementih tega prostora – dediščini rudarjenja z živim srebrom in idrijski čipki – zato predstavljamo na svež, drugačen, vključujoč način.

Pripravili smo nove programe, ki nam spoznavanje idrijske dediščine omogočajo s pomočjo zgodbe o tihotapki Melhiorci. O njej ste v zadnjem času slišali že zares veliko in tudi na naših straneh boste odkrili več novic o tej resnični zgodovinski osebnosti iz začetka 18. stoletja. Tesno je povezana z dediščino živega srebra, idrijsko čipko in gradom Gewerkenegg, v katerem danes domuje muzej.

Novi programi so primerni za najrazličnejše starostne skupine. Zasnovani so tako, da jih lahko kombiniramo med seboj ali individualno prilagodimo. Posebno pozornost pri oblikovanju novih vsebin smo namenili ranljivim skupinam. Več o programih in njihovi izvedbi najdete pod zavihkom:

V tem trenutku vas žal še ne moremo osebno popeljati po muzeju ali obiskati na vaši šoli ali ustanovi. A ko se bodo zdravstvene razmere umirile, bomo veseli, da vam bomo naše vsebine lahko predstavili nekoliko drugače. Priporočamo, da se o najustreznejši obliki programa z muzejsko službo dogovorite ob najavi. Tako bo program izveden najbolj kakovostno in v obojestransko zadovoljstvo. Takrat nas boste tudi opozorili na posebne želje glede vsebine ali časovnih omejitev.

Za vsebino je odgovoren Mestni muzej Idrija. Organ upravljanja določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje  2014–2020 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

 

Praznični december v Mestnem muzeju Idrija

Dragi prijatelji Mestnega muzeja Idrija!

Pred nami je mesec december, zadnji in praznični mesec v letu. Običajno ga napovemo z dogodki 3. decembra, na TA VESELI DAN KULTURE. Ker pa vrata razstavišč letos ostajajo zaprta, vas vabimo k nam v virtualno okolje. Pripravili smo niz dogodkov poimenovanih »ZGODBE IZ PRAZNIČNE SKRINJE«. Skrinjo bomo prvič »odprli« v četrtek, 3. decembra 2020. 

Sledite nam na družbenih omrežjih Facebook in Instagram ter na YouTube kanalu Mestnega muzeja Idrija.

 

Napovednik virtualnih dogodkov »Zgodbe iz praznične skrinje«:

3. 12. ob 10:00 / Ta veseli dan kulture: Prihaja slikanica o tihotapki Melhiorci

Ta veseli dan kulture je letos v našem muzeju zares radosten! Vsak čas bo namreč izšla slikanica o tihotapki Melhiorci. Zaplet zgodbe se je zgodil ravno na božični dan pred 300 leti, zato je knjiga odlično praznično darilo! Slikanica je pravo branje za vas, če imate radi zgodbe o prefriganih junakih, hoji po meji prepovedanega, človeški iznajdljivosti, nasilju in ljubezni. Vsebina temelji na resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja – tihotapki Melhiorci. Med stranmi slikanice pa se skriva še eno presenečenje:  2D in 3D vsebine obogatene resničnosti, ki se vam bodo razkrile s pomočjo pametnega telefona – aplikacije Melhi AR.

9. 12. ob 18:00 / slovenska muzejska akcija #naprejvpreteklost, #praznicnimuzej: Skrivnosti praznične skrinje: Zgodba o tihotapki, ujeta med platnice (več o programu)

11. 12. ob 18:00 / slovenska muzejska akcija #naprejvpreteklost, #praznicnimuzej: »Oživela« slikanica o tihotapki Melhiorci

11. decembra lansko leto smo v muzeju organizirali Praznični večer. Nanj smo povabili klekljarice iz Društva klekljaric idrijske čipke in Klekljarskega društva Marjetica Cerkno ter skupaj okrasili muzejsko smrečico s klekljanimi okraski. Na podlagi njihovih spominov na praznične dni v otroštvu smo pripravili niz virtualnih zapisov:

17. 12.: Spomini na obdarovanja otrok

23. 12.: Spomini na krasitev smrečice in postavitev jaslic

28. 12.: Spomini na praznično mizo

Več boste izvedeli v e-verziji Našega novičnika, št. 13 (razposlan med bralce 3. 12.) in št. 14 (razposlan med bralce 17. 12.), na katerega se lahko naročite s prijavo na novice: https://www.muzej-idrija-cerkno.si/aktualno/

V teh dneh se veselimo nove, dvojne številke revije Idrijski razgledi, ki med bralce prinaša 127 strani zanimivega domoznanskega branja 13 avtorjev.

Dodatne informacije: Tina Zadnik / e-mail: tina.zadnik@muzej-idrija-cerkno.si

Muzej do preklica zaprt za obiskovalce in stranke

Spoštovane obiskovalke in obiskovalci Mestnega muzeja Idrija!

Zaradi ukrepov preprečevanja širjenja okužbe z novim korona virusom in v skladu s priporočili pristojnih institucij so od sobote, 24. 10. 2020, dalje vse enote muzeja zaprte za obiskovalce in stranke.

Spremljate nas lahko na naši spletni strani www.muzej-idrija-cerkno.si in družbenih omrežjih Facebook in Instagram.

Dosegljivi smo tudi na telefonski številki 05 37 26 600 (Idrija) in 05 37 23 180 (Cerkno) ter e-naslovu: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si  v času uradnih ur: od ponedeljka do petka med 8. in 14. uro.

Ukrepi veljajo do preklica.

Hvala za razumevanje!

Ivana Leskovec, direktorica

 

15. oktober – mednarodni dan bele palice

V Mestnem muzeju Idrija smo letos vpeti v izvajanje kar treh evropskih projektov. Najobsežnejši med njimi je projekt DUO – Domače umetnostne obrti: dediščina in sodobnost. Skozi projektne aktivnosti smo zasnovali tudi številne spremembe, ki jih želimo vpeljati v naše delo. Predvsem se nanašajo na način predstavljanja muzejskih vsebin v gradu Gewerkenegg, ki so v prvi vrsti rudarske in čipkaste, in na nagovarjanje različnih ciljnih publik, ki jim želimo posvetiti našo pozornost.

»Ne bojim se ne hudiča, ne biriča«, gledališka predstava o Marini Melhiorci iz Šebrelj na Cerkljanskem – iznajdljivi prekupčevalki s čipkami in tihotapki živega srebra, je samo eno v nizu naših prizadevanj, da muzej naredimo zanimivejši, da vsebine, ki jih predstavljamo na razstavah, obogatimo, da načine predstavljanja muzejskih vsebin nadgradimo in jih predstavimo na svež, drugačen, vključujoč način. Melhiorca je opredmetenje življenja številnih posameznikov, ki so se in se še  morajo v tem skromnem rovtarskem svetu neprestano boriti, dokazovati, znajti in predvsem preživeti. Pri tem si znajo pomagati na tak ali drugačen način.

Spremembe smo načrtovali tudi z namenom, da muzej in njegove vsebine približamo različnim ciljnim skupinam. Tudi osebam s posebnimi potrebami, ki so od nekdaj del družbe, a se do njih v veliki meri obnašamo izključujoče. Del njih, slepe in slabovidne, smo vključili ne le kot obiskovalce, ampak tudi kot ustvarjalce in  svetovalce. Pri tem nam je bila v neprecenljivo pomoč igralka Metka Pavšič s svojimi osebnimi izkušnjami – bila je naša vodnica in učiteljica. S svojimi nasveti je znala premostiti razdaljo med tem, kar se zdi primerno nam, in tem, kar je res učinkovito in uporabnikom omogoča najboljšo možno izkušnjo.

Mednarodni dan bele palice nas opominja, da z majhnimi koraki lahko premaknemo veliko. Le prisluhniti moramo drug drugemu in se upoštevati. Pogum, vztrajnost in moč duha, ki ga igralka Metka Pavšič izžareva skozi lik Melhiorce, rušijo tabuje o slepoti in odganjajo predsodke povezane s sprejemanjem drugačnih. Nagovarjajo nas, naj ji sledimo.

Uspešno izpeljan Dan odprtih vrat Bevkove domačije

V nedeljo, 20. septembra je v Zakojci potekal Dan odprtih vrat Bevkove domačije, ki jo je letos obiskalo okoli 100 ljudi, od tega veliko pohodnikov po Bevkovih poteh iz Cerkna in Hudajužne. Zaradi varnosti je bila odpovedana osrednja prireditev pred Bevkovo domačijo, obisk same hiše pa je bil omejen na 10 oseb istočasno. Poleg obiskovalcev so domačijo tudi letos oživili člani TD Pod Kojco, ki so v novi peči spekli kruh in ga ponudili obiskovalcem.

Program, ki je bil posvečen 130-letnici rojstva pisatelja Franceta Bevka in 30-letnici odprtja spominskega muzeja v Zakojci, je bil predvajan v živo preko You Tube kanala Mestnega muzeja Idrija, kjer si ga še vedno lahko ogledate. Letošnja slavnostna govornica, literarna zgodovinarka in profesorica na Filozofski fakulteti dr. Urška Perenič je v svojem nagovoru izpostavila Bevkovo trilogijo Človek proti človeku, ki sicer govori o daljni preteklosti, ko je v naših krajih divjala kuga, pisatelj pa je  vanj vpletel problematiko preganjanja primorskega človeka. Direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec je predstavila 30-letno zgodovino muzejske hiše v Zakojci. Kustosinja Milojka Magajne pa  je pripravila kratek voden ogled po hiši.

—————–

Prireditve v sklopu Bevkovih dnevov in Bevkovega leta 2020:

V sredo, 16. septembra smo v Cerkljanskem muzeju odprli razstavo članov likovne sekcije pri DU Cerkno, ki so ustvarjali po motivih iz del Franceta Bevka in nekaterih njegovi sodobnikov. Razstava bo na ogled do konca oktobra 2020.

V soboto, 19. septembra je v Orehku potekala predstavitev knjige Andreja Mavrija: Primorski emigranti v Laškem. Avtor knjige je sin primorskega emigranta iz Orehka na Cerkljanskem. V knjigi je poleg svoje predstavil zgodbe primorskih, med njimi tudi mnogih cerkljanskih družin, ki so v času med obema vojnama iz različnih razlogov zapustile Primorsko in se preselile v Laško ali v njegovo okolico. Z njim se je pogovarjala Milojka Magajne.

30-letnica muzeja Bevkova domačija v Zakojci

  

Prireditev z naslovom »Shod Slovencev« je v nedeljo 16. septembra 1990 v Zakojco pripeljala prenekaterega Slovenca. Predvsem pa je tam praznovala vsa Primorska. Ta dan smo obeležili 100. obletnico rojstva pisatelja Franceta Bevka in za javnost odprli prenovljeno Volárjevo domačijo. V njej je Bevk preživljal svoje otroštvo in rano mladost.

S tem se je zaključila dolga pot do Bevkove domačije kot spominskega muzeja, muzeja, ki ga obiskujejo v prvi vrsti slovenski šolarji. V muzej preurejena hiša kaže podobo pisateljevega doma in skupaj z notranjo opremo predstavlja primer kmečkega stavbarstva in bivalne kulture iz začetka 20. stoletja. Na podstrešju, kjer je Bevk kot 12-letni fante napisal in ilustriral svojo prvo knjigo, pa je s fotografijami, dokumenti in redkimi osebnimi predmeti predstavljeno njegovo delo. Bil je pisatelj, publicist, politični in kulturni delavec. Poleg klasičnih muzejskih ogledov  v hiši v zadnjih letih organiziramo tudi druge kulturne dogodke.  Največ je predstavitev knjig, glasbene nastope, filmske večere.

Bevkova domačija živi s krajem, živo jo ohranjamo tudi s pomočjo zvestih domačinov, ki nam pomagajo pri njenem oskrbovanju, vzdrževanju in vodenju obiskovalcev, člani turističnega društva Pod Kojco pa na prireditvah kot je vsakoletni »Dan odprtih vrat« naše goste razveseljujejo s predstavitvijo znanj in spretnosti izpred let in desetletij. Med vsemi je postala najbolj prepoznavna peka kruha v Volárjevi krušni peči.

Idrijska kamšt ima novo streho

Pred skoraj 26 leti, 17. novembra 1994, smo ob odprtju obnovljene Kamšti zapisali »Idrijska kamšt se ponovno vrti«. Z obsežnimi spomeniškovarstvenimi deli se je v začetku devetdesetih let obnovila stavba kamšti, mehanizem prenosa gibanja ter leseno pogonsko kolo, uredila se je okolica in odvodni kanal za jamsko vodo.

Od takrat do danes je preteklo veliko časa, kamšt je obiskalo skoraj 80.000 ljudi – domačih in tujih gostov, videli so jo številni strokovnjaki – tudi poznavalci in ocenjevalci svetovne dediščine. Skupaj z drugimi objekti rudniške in rudarske dediščine je ocenjevanje dobro prestala, leta 2012 je bila kot sestavni del »Dediščine živega srebra Idrije in Almadéna« vpisana na UNESCO Svetovni seznam kulturne dediščine.

V vseh teh letih smo v muzeju Kamšt redno vzdrževali. Skrbimo za delovanje mehanizma, tudi kolo še lahko zavrtimo. Je pa v tem času »potekel rok trajanja« strešni kritini. »Šinklni« so na več mestih prepereli in voda je že začela zamakati v notranjost. Muzej se je januarja 2019 uspešno prijavil na razpis Ministrstva za kulturo RS za spomeniškovarstvene projekte za obdobje 2019–2020, kjer smo pridobili polovico potrebnih finančnih sredstev, drugo polovico je zagotovila Občina Idrija.  30. junija smo pričeli z deli. V celoti je bila zmenjana dotrajana strešne kritine vključno s strešnimi letvami, zamenjane so bile zunanje lesene obloge strešnih pomolov in pločevinaste žlote, izvedla so se mizarska popravila vrat –  zamenjale so se lesene letve na vratnih krilih do višine cca ene polovice pri treh vratih, do ene tretjine pri enih vratih, medtem ko je bil les na slepih vratih v celoti zamenjan; vrata vključno s podboji so bila v celoti mehansko očiščena in na novo prebarvana, mehansko očiščeni in prebarvani so bili tudi vsi kovinski elementi.

Obnovitvena dela so potekala nemoteno in se zaključila v dobrem tednu. Vsi izvedeni posegi upoštevajo dejstvo, da je Idrijska kamšt spomenik najvišje kategorije (EŠD 187, spomenik državnega pomena in sestavni del Unescove dediščine). Uporabljeni so bili izvirni materiali, in sicer se je streha prekrila z dvojnim kritjem s klanimi smrekovimi skodlami, impregniranimi z zaščitnim sredstvom. Opaž strešnih pomolov je narejen iz neobdelanih smrekovih desk prav tako zaščitenih z impregnacijskim sredstvom. Žlota je pločevinasta, izvedena po vzorcu stare dotrajane žlote. Za popravilo vrat se je uporabil smrekov les.

Pri obnovi se je sledilo obstoječemu izgledu oziroma upoštevalo historično arhivsko/foto dokumentacijo, ki jo hrani Mestni muzej Idrija. Dela na objektu je izvajal SGP Zidgrad Idrija d.d.

 

 

 

 

 

 

 

 

VARUHI PRIHODNOSTI #NAPREJVPRETEKLOST

Slovenski muzeji in galerije v tednu med 17. in 23. avgustom 2020 na naših spletnih straneh in družabnih omrežjih predstavljamo drobce vsebin, s katerimi se trenutno ukvarjamo. Muzeji smo v času epidemije COVID-19 vsebine uspešno preselili na splet ter ob tem izpolnjevali in ohranjali svoje poslanstvo, promovirali kulturno dediščino ter ohranili stik s svojimi obiskovalci in uporabniki.

Naše delo je ohranjanje preteklosti skozi skrb za našo skupno dediščino, obenem iščemo načine, kako s poznavanjem preteklosti skrbeti za lepšo prihodnost. Kljub tradicionalni vlogi »varuhov preteklosti« se muzeji danes aktivno odzivamo na družbena dogajanja in javnosti ponujamo dostop do znanja v najširšem pomenu besede. Zagovarjamo enakost, raznolikost in vključenost.

V Mestnem muzeju Idrija verjamemo, da je dediščina preteklosti bogastvo prihodnosti. S sodelovanjem v tokratni kampanji vam želimo pokazati, kako zanimiv je lahko obisk muzejev in galerij ter kaj vse lahko pri nas odkrijete ali doživite, hkrati pa tudi že napovedujemo vsebine, na katere vas vabimo jeseni.
Povezava do skupnega programa: https://online.fliphtml5.com/mbaxd/cbgj/#p=6

Lep pozdrav in #naprejvpreteklost

Idrijska kamšt ponovno odprta za oglede

Od torka, 14. julija 2020 vas ponovno vabimo na ogled Idrijske kamšti, ki ima novo streho – krito z lesenimi skodlami ali šinklni. Vse informacije dobite na recepciji muzeja (tel. 05 27 26 600), kjer lahko kupite vstopnico in si objekt ogledate v spremstvu muzejskega vodnika. Vabljeni!

Mestni muzej Idrija na gradu Gewerkenegg podaljšuje urnik odprtja

Obveščamo vas, da bo ogled razstav na gradu Gewerkenegg in ostalih muzejskih lokacij v mestu (Idrijska kamšt, Idrijska rudarska hiša, tehniški oddelek muzeja v Frančiškovem jašku) od 14. julija 2020 dalje mogoč od torka do nedelje med 10. in 17. uro. Ob ponedeljkih je muzej zaprt. Vse informacije dobite na recepciji muzeja (tel. 05 37 26 600). Dobrodošli!

Mestni muzej Idrija med prejemniki evropske donacije

Z veseljem in ponosom vam sporočamo, da je Mestni muzej Idrija med prejemniki donacije v sklopu razpisa Sveta Evrope in Evropske komisije z naslovom Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine. Na razpisu smo kandidirali z zgodbo Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope in se uvrstili med prejemnike donacije v višini 10.000 €. Nagrade smo zelo veseli, saj smo v pripravo projekta vložili izredno veliko truda. Avtorica nagrajene zgodbe in z njo povezane razstave je Milojka Magajne, muzejska svetnica in vodja Cerkljanskega muzeja. Nagrajeni projekt se bo lahko pričel izvajati 15. julija, zaključiti pa ga bo potrebno do konca marca 2021.

Zgodbe Dnevov evropske dediščine – razpis Sveta Evrope in Evropske komisije

Mestni muzej Idrija je na razpis prijavil zgodbo z naslovom Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope. Prijavljeno zgodbo smo povezali s pripravo potujoče razstave o Partizanski bolnici Franja, s katero želimo gostovati doma in v tujini. Sestavni del te razstave bo tudi interaktivna vizualizacija, za katero bomo porabili prejeta sredstva. Gre za izbor zgodb, fotografij ter video in avdio zapisov o delovanju bolnišnice, ki bodo obiskovalcem na voljo v sedmih jezikih. Razstava bo prvič gostovala spomladi 2021 v Krapini na Hrvaškem. Tako bomo nadaljevali že utečeno sodelovanje z Muzejem krapinskih neandertalcev, tudi nosilcem znaka evropske dediščine.

Našo zgodbo si lahko preberete na povezavi:

http://www.europeanheritagedays.com/Story/593c7/A-Hidden-Gem-in-Slovenia-%E2%80%93-Franja-Partisan-Hospital

Vse zgodbe pa najdete na tej povezavi:

http://www.europeanheritagedays.com/Story

 

V okviru letošnjih Dnevov evropske kulturne dediščine, ki bodo potekali od 26. 9. do 10 . 10. 2020, načrtujemo tudi Dan odprtih vrat z bogatim programom aktivnosti, ki se bo odvil 3. oktobra.

Partizanska bolnica Franja – nosilka znaka evropske dediščine

Partizanska bolnica Franja je nosilka znaka evropske dediščine od leta 2015. V povezavi z znakom izvajamo številne aktivnosti in programe, kot smo si jih zadali v štiriletnem programskem obdobju. Komisija vsaka štiri leta preverja, če nosilci izpolnjujejo pogoje, da obdržijo znak, pri čemer je pomembno, na kakšen način javnosti predstavljajo svojo evropsko dimenzijo. Leto 2020 je ocenjevalno leto. Februarja smo oddali poročilo za obdobje 2016–2020, obenem pa že pripravili program za obdobje 2020–2023. S programskimi aktivnostmi želimo širiti prepoznavnost Franje in njenih vrednot v evropskem prostoru in z njimi nagovarjati različne ciljne skupine, zlasti mlade. Med aktivnosti smo zapisali tudi sodelovanje na razpisu Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine in pripravo potujoče razstave.

 

Več o razpisu Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine

Dnevi evropske kulturne dediščine so skupna akcija številnih evropskih držav pod okriljem Sveta Evrope in Evropske komisije. Vsako leto znova prireditelji izberejo raznovrstne teme, s katerimi skušajo domači javnosti, Evropejcem in svetu predstaviti kulturno dediščino Evrope. V letu 2018, letu evropske kulturne dediščine, je bil v sklopu DEKD prvič objavljen razpis za Zgodbe evropske kulturne dediščine. Namen pobude je prepoznati in spodbuditi evropsko razsežnost prizadevanj na področju kulturne dediščine, ki ga izvajajo dediščinske skupnosti v Evropi.

Cilji pobude so:

motivirati ljudi k aktivnem odnosu do evropske kulturne dediščine in okrepiti občutek pripadnosti skupnemu evropskemu prostoru;

zbrati pričevanja / zgodbe, ki omogočajo vpogled v to, kako skupnosti razlagajo evropsko razsežnost lokalne dediščine;

prepoznati in promovirati skupnosti, ki skozi kulturno dediščino, ko jo spoznavajo, varujejo in ohranjajo, promovirajo evropske vrednote in, ki jim je osnovna vrednota sodelovanje;

nagraditi skupnosti za njihov trud;

motivirati in spodbuditi skupnosti, da sodelujejo pri Dnevih evropske kulturne dediščine.

Na razpisu lahko sodelujejo organizatorji, ki so v zadnjih treh letih pripravili vsaj en vsaj en DEKD dogodek, dobitniki nagrad European Heritage Award / Europa Nostra Award, nosilci znaka evropske dediščine.

 

Idrijska kamšt zaprta za oglede

Obveščamo, da ogledi Idrijske kamšti od ponedeljka, 29. junija do srede, 15. julija 2020 ne bodo mogoči zaradi vzdrževalnih del. Hvala za razumevanje!

Razstava čipk učencev in učenk Čipkarske šole Idrija

Razstava »Uporaba volne v modi in notranjem oblikovanju«

Od sobote, 6. junija je v Cerkljanskem muzeju na ogled priložnostna razstava z naslovom »Uporaba volne v modi in notranjem oblikovanju«.

Na njej so predstavljeni izdelki, ki so nastali izpod rok lokalnih ustvarjalcev v okviru projekta sodelovanja med LAS-I – Novi izzivi slovenske drobnice ter mednarodnega projekta LANATURA.

Obiskovalci si lahko ogledate volnene izdelke za popestritev notranjega interierja in modnega izgleda, ki so nastajali pod mentorstvom Ksenije Uršič iz Cerknega ter Boruta Šulina, modnega kreatorja iz Bovca. Na ogled je tudi kolekcija pletenih modnih dodatkov z avtorsko idrijsko čipko »Woollace« v izvedbi Tine Koder Grajzar in pletilje Renate Nagode.

Razstavo, ki poteka v okviru projekta LAS Dobimo se na tržnici 3, v organizaciji LTO Laufar Cerkno, ICRA Idrija in Občine Cerkno, ob podpori Zavoda za turizem Idrija ter Mestnega muzeja Idrija, si bo mogoče ogledati do 30. junija 2020.

Muzejske zgodbe o prebrisani tihotapki Melhiorci

V našem muzeju tudi v letu 2020 sodelujemo pri projektu Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost. Pripravljamo številne dejavnosti, zasnovane na liku tihotapke Marine Melhiorce. Gre za resnično osebnost iz 17. in prve polovice 18. stoletja. Ujeli so jo, pretepli in zaprli na idrijski grad. Melhiorca je najstarejša poimensko znana prekupčevalka s čipkami in tihotapka živega srebra. Njena privlačna življenjska zgodba odpira družbena vprašanja o pravici, etiki, revščini, ženskah, starosti, nasilju in ljubezni.

Muzejske vsebine o dediščini rudarjenja z živim srebrom in idrijski čipki želimo predstaviti na svež, drugačen, vključujoč način. Posebno pozornost pri oblikovanju novih vsebin smo namenili ranljivim skupinam. Septembra sledi premiera gledališke predstave o Melhiorci, v nastajanju je tudi slikanica o z izvirnimi ilustracijami in še mnogo več: https://www.muzej-idrija-cerkno.si/o-muzeju/projekti-eksrp/. Želimo si, da se sporočila zgodbe o Melhiorci ne pozabijo, temveč postanejo del  izročila.

Z našo Melhiorco se boste lahko seznanili že 20. junija 2020, na Poletno muzejsko noč, ko bomo odprti od 18.00 do 23.00 ure zvečer. Pripravljamo prav posebno doživetje! Za vse, ki nas ne boste mogli osebno obiskati, bomo vsebine predstavili tudi na spletu.

Program v sklopu Poletne muzejske noči je brezplačen.

Razstava Silva Karim: Sobivanja na ogled v Razstavišču Nikolaja Pirnata do 23. avgusta 2020

Pričujoča razstava zajema slike v akrilu na platnu, ki jih je avtorica razstave Silva Karim ustvarila v različnih življenjskih obdobjih. Celoto razstave dopolnjujejo avtoričine izvirne keramične skulpture, ki jih intenzivno ustvarja v zadnjem času.

Silva Karim se je rodila leta 1960 v Beli. Gimnazijo je obiskovala v Idriji. Leta 1981 je zaključila višješolski študij likovne pedagogike na Pedagoški akademiji v Ljubljani. Po uvedbi Pedagoške fakultete v Ljubljani je leta 1998 opravila še visokošolski študij. Na isti fakulteti je leta 2006 opravila tudi znanstveni magisterij.

Umetniško ustvarjanje je vrsto let združevala s pedagoškim delom. Kot samozaposlena v kulturi se ukvarja z ilustracijo, slikarstvom, grafiko in oblikovanjem v keramiki. Še vedno je aktivna tudi kot predavateljica na izobraževanjih. Imela je več samostojnih razstav, sodelovala je tudi na različnih skupinskih razstavah, tako v slovenskem kot v mednarodnem prostoru. Udeležila se je vrste likovnih kolonij in drugih delavnic ter za svoje delo prejela več nagrad in priznanj.

Mestni muzej Idrija odprl vrata za obiskovalce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spoštovani gostje, dobrodošli v Mestnem muzeju Idrija!

Po več tednih karantene smo spet odprli naša vrata. Muzejski objekti so odprti začasno po prilagojenem urniku, ki ga bomo glede na naše kadrovske možnosti in interes javnosti sproti prilagajali. O vseh spremembah vas bomo obveščali preko naše spletne strani in FB.

Muzejski objekt ali oddelek Odpiralni čas
Grad Gewerkenegg (Idrija) Ponedeljek: zaprto

Torek–petek: od 9:00 do 15:00

Sobota, nedelja, prazniki: od 10:00 do 17:00

Cerkljanski muzej (Cerkno) Ponedeljek: zaprto

Torek–petek: od 9:00 do 15:00

Sobota, nedelja, prazniki: od 10:00 do 17:00

Partizanska tiskarna Slovenija (Vojsko nad Idrijo) Ponedeljek: zaprto

Torek–nedelja: od 9:00 do 16:00

Partizanska bolnišnica Franja (Dolenji Novaki pri Cerknem)  

Vsak dan: od 9:00 do 18:00

 

Bevkova domačija (Zakojca) Po predhodnem dogovoru z oskrbnikom (Turistična kmetija Pri Flandru: 05 37 79 800)
Idrijska kamšt, Rudarska hiša in Tehniški oddelek v jašku Frančiške Po predhodnem dogovoru z recepcijo Mestnega muzeja Idrija (05 37 26 600)

Zaradi vaše varnosti in varnosti naših delavcev moramo oglede organizirati primerno splošnim zdravstvenim razmeram v svetu, saj se še zmeraj borimo proti širjenju nalezljive bolezni Covid-19. Naprošamo vas, da ob obisku našega muzeja upoštevate navodila, ki smo jih v ta namen pripravili, in sicer:

  1. V muzej naj vstopajo le zdrave osebe.
  2. Vstop v muzej je mogoč samo z uporabo zaščitne maske.
  3. Pred vstopom v muzejske prostore si razkužite roke.
  4. Število obiskovalcev v posameznem prostoru muzeja je omejeno – 1 obiskovalec na 20 m2.
  5. Pri gibanju po muzeju upoštevajte priporočeno smer gibanja in medosebno razdaljo 2 m.

Odprtje muzejev in galerij za javnost

 

 

 

 

Spoštovani!

V času epidemije smo muzeji kljub temu, da nismo mogli sprejemati obiskovalcev, opravljali svoje delo naprej (posredovanje gradiva, informacij, priprave projektov, digitalizacija itd.)

Ob tem pa smo, zahvaljujoč predanemu delu muzejskih sodelavcev, aktivno sodelovali z uporabniki z informacijami in objavami gradiva na spletnih omrežjih.

Muzeji smo v dani situaciji priskočili na pomoč tudi učiteljem in vzgojiteljem ter ponudili vsebine za interaktivno učenje in poučevanje. Izvajali smo kulturne dneve, virtualne delavnice in oglede razstav.

Slovenska javnost je skupaj z muzealci težko pričakovala odprtje muzejev in spremembe odloka smo se iskreno razveselili. Žal o tej spremembi predhodno nismo bili obveščeni, zato muzejev danes še ne moremo odpreti. Poskrbeti moramo namreč za varnost zaposlenih in obiskovalcev, prostore muzeja ustrezno pripraviti in sprejeti zaščitne ukrepe.

Obiskovalcem bomo muzeji in galerije odpirali svoja vrata od torka, 5. maja 2020, glede na potrebe in zmožnosti ter dogovore z ustanovitelji.

Spremljajte obvestila na spletnih straneh in družabnih omrežjih posameznih muzejev.

Veselimo se, da se prav kmalu spet vidimo.

 

V imenu slovenskih muzejev in galerij

Skupnost muzejev Slovenije                                                ICOM Slovenija

Aleksandra Berberih-Slana                                                  dr. Kaja Širok

 

Služba za premično dediščino in muzeje

Maja Hakl Saje

 

Kandidat za nagrado »Zgodbe dnevov evropske dediščine« je tudi Mestni muzej Idrija z zgodbo o Partizanski bolnici Franja

V teh prazničnih dneh se običajno v Partizanski bolnici Franja veselimo številnih obiskovalcev, ki se z obiskom tega edinstvenega spomenika poklonijo spominu na naše prednike, ki so se v času druge svetovne vojne uprli okupatorju in nam z bojem proti fašizmu in nacizmu izborili svobodo.

Zdaj žal naše življenje kroji boj proti širjenju okužbe z novim koronavirusom, zato ostajamo doma, muzeji so zaprti, naše gibanje pa omejeno. A mi se kljub temu veselimo. Prav pred prazniki smo namreč prejeli obvestilo, da smo bili uspešni pri prijavi na razpis Zgodbe dnevov evropske dediščine (European Heritage Days Stories). Naša zgodba, zgodba o Partizanski bolnici Franja, je bila namreč med vsemi prijavljenimi izbrana med 20 finalistov, ki se bodo potegovali za nagrado v višini 10.000 €. V njej so prepoznali vrednote, ki so vrednote združene Evrope, saj je Franja spomenik, ki nagovarja obiskovalce vseh generacij in narodnosti, spodbuja zavedanje pomena strpnega sobivanja, vzajemnega razumevanja in sodelovanja med evropskimi narodi, ki želijo ohranjati svojo lastno pa tudi graditi skupno evropsko identiteto.

Ob obisku Franje sta dva italijanska gosta nedavno v knjigo vtisov zapisala, da je to »izkušnja, ki nas popelje nazaj do korenin celotne Evrope«. Veselite se z nami in obiščite Franjo na www.pb-franja.si.

Partizanska bolnica Franja – Učenje na daljavo

 

Partizanska bolnica Franja običajno prvega aprila odpre svoja vrata in začne se sezona šolskih obiskov. Žal letos temu ni tako, saj nas je epidemija vse prisilila, da ostanemo doma. Za vse tiste šole, ki so načrtovale obisk v teh pomladnih mesecih, pa tudi za vse ostale smo pripravili gradivo za učenje doma. Uvodoma si lahko učenci pogledajo kratko predstavitev, nato obiščejo spletno stran Partizanske bolnice Franja in rešijo učni list, ki ga najdejo v priponki pod tem sporočilom. Odpravijo pa se lahko tudi na poseben literarno-fotografski sprehod v sotesko Pasice in njeno okolico, ki sta ga pred leti pripravili učiteljici Osnovne šole Cerkno Anica Svetik in Mojca Lipužič Moravec.

Program smo naslovili Partizanska bolnica Franja – zgodba za vse čase, saj je zgodba o Partizanski bolnici Franja še kako aktualna tudi v trenutnih razmerah. Uči nas, kako pomembno je, da smo solidarni, da ob skrbi zase mislimo tudi na druge. Povezani in skupaj lahko premagamo tudi najtežje trenutke.

Odpoved predavanja iz cikla Muzejski večeri

Glede na trenutne razmere – povečano nevarnost okužb in širjenja koronavirusa v Sloveniji – odpovedujemo predavanje iz cikla Muzejski večeri dr. Patrizie Farinelli: Rudarsko mesto Idrija leta 1812, kot sta ga videla Gaetano Cattaneo in Giovanni Scopoli ml., ki je bilo predvideno 14. aprila 2020 ob 18. uri v Osnovni šoli Idrija.

Kratek povzetek predavanja je objavljen v rubriki Dogodki na spletu.

Zakaj je leto 2020 Bevkovo leto?

V letošnjem letu bo minilo 130 let od rojstva in 50 let od smrti pisatelja in cerkljanskega rojaka Franceta Bevka. Zavodi in društva na severnem Primorskem smo v namen obeležitve teh obletnic načrtovali različne dogodke in prireditve. Žal glede na trenutno situacijo z epidemijo koronavirusa ne vemo, kaj od načrtovanega bomo lahko uresničili.
Mestni muzej Idrija skrbi za domačijo pisatelja Franceta Bevka v Zakojci in za pisateljevo spominsko sobo na gradu Gewekenegg v Idriji. Pisateljeva dediščina je neprecenljiva, tako materialna kot nematerialna, zato jo želimo deliti z vami. Pripravili smo serijo utrinkov, ki osvetljujejo njegovo življenje in delo, izbor odlomkov iz njegovih del, anekdot in spominskih zapisov njegovih sodobnikov. Objavljali jih bomo čez celo leto. Želimo vam prijetno branje, veseli pa bomo tudi vaših odzivov in komentarjev.

Znak evropske dediščine Franji tudi v prihodnje?

Konec februarja 2020 je Gojko Zupan, nacionalni koordinator na ministrstvu za kulturo v Bruselj poslal periodično poročilo o aktivnostih Partizanske bolnice Franja za znak evropske dediščine, ki smo ga pripravili v muzeju. Read more

Franja nas povezuje – zaključek projekta

"Franja nas povezuje"

Pohodniki na začetku poti, pred nekdanjo javko V Logu,

Projekt Franja nas povezuje se je izvajal v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje. Potekal je od 4. 6. 2018 do 30. 5. 2019. V njem smo sodelovali  partnerji: Mestni muzej Idrija, Peternelj in Peternelj iz Gostišča Gačnk v Logu in Turistično društvo Novaki.

Read more

Pomembno obvestilo

Glede na povečano nevarnost okužb in širjenja koronavirusa v Sloveniji je vodstvo Mestnega muzeja Idrija v skladu z vladnimi ukrepi in priporočili pristojnih služb sprejelo odločitev, da bo
muzej od 13. 3. 2020 do preklica ZAPRT.

Za več informacij smo na voljo na tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si, v času uradnih ur od ponedeljka do petka od 8. do 14. ure pa tudi na telefonski številki 05 37 26 600.

Odpovedi dogodkov zaradi preprečevanja širjenja koronavirusa

Zaradi povečanja stopnje tveganja za prenos novega koronavirusa v Mestnem muzeju Idrija do nadaljnjega odpovedujemo oziroma prestavljamo dogodke na naših lokacijah. O novih datumih bomo obveščali na naši spletni strani in v družbenih medijih.
Muzej ostaja odprt. Ogledi razstav so možni za posameznike in manjše skupine (do 20 oseb v skupini).

Sprejeti ukrepi zaradi preprečevanja širjenja koronavirusa

Dokler ne preneha nevarnost širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) smo v Mestnem muzeju Idrija sprejeli naslednje ukrepe, ki veljajo od 10. 3. 2020 naprej. O spremembah bomo javnost sproti obveščali.

  1. Program muzeja se v največji možni meri izvaja po načrtu, otvoritve razstav, dogodki in prireditve na katerih pričakujemo več ljudi (več kot 100) se do nadaljnjega prestavljajo.
  2. Muzej je odprt za posameznike in manjše skupine (do 100 oseb naenkrat v muzeju).

Ob sprejetih ukrepih si bomo prizadevali zagotavljati čim bolj varno okolje za izvajanje našega dela.

Ivana Leskovec, direktorica

Potovanje na 4. mednarodni festival čipk VITA LACE 2020 in odprtje razstave Idrijska čipka v Vologdi v Rusiji – PRESTAVLJENO

Ste že slišali, da bo idrijska čipka letos poleti na ogled v Vologdi, ruski prestolnici klekljanja? Z našo razstavo vračamo gostovanje Muzeju čipk Vologda, ki nas je na Festivalu idrijske čipke 2018 navdušil z zbirko ogromnih čipk in kolekcijo klekljanih oblačil za posebne priložnosti. Odprtje razstave o idrijski čipki, ki jo pripravljata Mestni muzej Idrija in Čipkarska šola Idrija, bo na dan pričetka 4. mednarodnega festivala čipk VITA LACE v Vologdi, 25. junija 2020.

Želite biti z nami na tem svečanem dogodku in predstaviti delček slovenske kulturne dediščine prebivalcem v osrčju Rusije? Se spoznati in družiti s klekljaricami in ljubitelji vologdske čipke? Turistična agencija Ruski ekspres (https://rusija.si/), ki jo vodi gospa Olga Kupljenik, je specializirana za potovanja v Rusijo. Gospa Olga, po rodu iz Rusije, a že dolga leta s srcem v Sloveniji, bo za vas organizirala 5-dnevno potovanje v Rusijo od okvirno 22. do 26. junija 2020 z ogledi Moskve, Vologde in udeležbo na festivalu čipk VITA LACE.  Program in cena potovanja bosta odvisna od vašega zanimanja in števila prijavljenih oseb, na podlagi česar bo pripravljena ponudba. Zato vas naprošamo, da v kolikor vas potovanje zanima, potrdite svoje zanimanje ter pošljite vašo neobvezujočo prijavo na e-naslov: info@rusija.si (s pripisom VOLOGDA) do najkasneje 16. marca 2020. Lepo vabljeni!

FESTIVAL VITA LACE IN RAZSTAVA O IDRIJSKI ČIPKI STA PRESTAVLJENA NA JUNIJ 2021.

Napovednik muzejskih dogodkov za marec 2020

Napovednik muzejskih dogodkov za februar 2020

Muzejske dejavnosti 2020 v okviru projekta Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost

Pri skrbi za kakovostno ohranjanje kulturne dediščine smo v  Mestnem muzeju Idrija že v pripravljenosti za novo fazo projekta »Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost«, pri katerem sodelujemo kot partner lokalne akcijske skupine »LAS s CILjem«.

V letu 2020 pripravljamo dejavnosti, ki se jih bodo razveselili vsi naši obiskovalci – od najmlajših, ranljivih skupin in vseh ostalih. V poletnih mesecih lahko pričakujete gledališko uprizoritev o Marini Melhiorci, resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja. Spoznali boste njeno življenjsko usodo ter podobo naših krajev v tistem obdobju. Posvetili se bomo tudi obogatitvi in posodobitvi naših muzejskih programov, zloženk, delovnih listov  ter ustvarili izvirne ilustracije, ki nam bodo končno približale hudomušni lik Marine Melhiorce. Nastale ilustracije bomo uporabili tudi pri pripravi različnih muzejskih spominkov.

Pred nami so pestri in delovni meseci, ki se jih že veselimo in nestrpno pričakujemo, da vam bomo predstavili rezultate našega dela. Želimo si, da zgodba Marine Melhiorce ne ostane v tihi pozabi med arhivskimi listinami, temveč da (p)ostane del  našega kulturnega izročila.

Izšla je nova številka domoznanske revije Idrijski razgledi 2/2019

 

 

Tik pred koncem leta je izšla druga številka revije Idrijski razgledi za leto 2019. Prinaša 130 strani zanimivega branja. Med avtorji še vedno vzbujata raziskovalno zanimanje tako živo srebro kot idrijski živosrebrov rudnik. V tej številki lahko o tem preberemo članke o razvoju idrijske jame, o 25-letnem delovanju turističnega rudnika Antonijev rov in obsežen prispevek o alkimistu iz 17. stoletja Janezu Frideriku pl. Rainu z gradu Strmol in njegovi alkimistični teorije in praksi. Na rudarsko tradicijo se navezujeta tudi literarna in likovna priloga – s poezijo in fotografijo se predstavljajo člani slovenskih kulturnih skupnosti iz Srbije. Med zgodovinske članke smo uvrstili prispevek o Partizanski tiskarni Slovenija na Vojskem. 75-letnico njenega delovanja smo obeležili maja 2019 v sami tiskarni in prireditvijo v kulturnem domu na Vojskem. V sklopu Etnologija pa govorimo o hrani – kaj in kako smo jedli na Idrijskem in Cerkljanskem pred 100-leti. Posebej obsežen je tokratni sklop Društva – obeležujemo 60 let sankaškega kluba Idrija, 50 let idrijske košarke, mladi Cerkljani pa v članku »Alternativa niču« predstavljajo dvajset letno delovanje Cerkljanskega alternativnega kluba C.M.A.K. in kritično spregovorijo o razmerah za delovanje mladih v Cerknem. Posebej pa v tej številki izpostavljamo vsebinsko predstavitev enote »Klekljanje čipk v Sloveniji«, vpisane na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne dediščine človeštva in podelitev listin o vpisu nosilcem tega znanja.

Idrijski razgledi so na prodaj v recepciji na gradu Gewerkenegg, Knjigarni ABC in v recepciji Cerkljanskega muzeja po ceni 11 €. Lepo vabljeni k nakupu in branju!

Povabilo na prvi dogodek v Bevkovem letu 2020

V letu 2020, ko se spominjamo 130-letnice rojstva našega rojaka pisatelja Franceta Bevka, pripravljamo niz prireditev in dogodkov. Prvega že za kulturni praznik, 8. februarja, ko se bomo posvetili prebiranju znane in neznane Bevkove proze in poezije. Ste kot otrok brali njegove povesti? Mogoče v osnovni šoli tekmovali za Bevkovo bralno značko? Bi želeli odlomek iz vam ljubega dela prebrati tudi drugim? Pridružite se nam, da skupaj ustvarimo poseben dogodek!

Vse zainteresirane vabimo, da se nam oglasite osebno ali nas pokličete na tel. 05 37 26 621 (Mirjam) v času delovnih ur med tednom do petka 24. januarja ali pišete na e-naslov: mirjam.gnezda@muzej-idrija-cerkno.si.

Lepo vabljeni!

Mestni muzej Idrija v letu 2019

Slovenski pregovor pravi, da dober glas seže v deveto vas. Kljub temu se je včasih potrebno znati tudi pohvaliti … Leto 2019 smo v Mestnem muzeju Idrija zaključili s sledečimi številkami:

Javna služba:

  • pridobili in povečali muzejske zbirke za 5.230 enot (predmeti, fotografije, diapozitivi in dokumentarno gradivo);
  • obogatili strokovno knjižnico za 150 enot;
  • kurativno konservirali 69 predmetov in restavrirali 1 predmet;
  • posredovali gradivo in informacije 45 strankam.

Obiskovalci:

  • več kot 42.800 obiskovalcev na stalnih razstavah in muzejskih objektih;
  • več kot 7.700 obiskovalcev na občasnih razstavah;
  • več kot 2.000 udeležencev otvoritvenih slovesnosti, predavanj, predstavitev in dogodkov.

Razstave:

  • organizirali 19 občasnih razstav, lastnih ali v sodelovanju z domačimi institucijami in društvi ter samostojnimi likovnimi ustvarjalci v Razstavišču Nikolaja Pirnata, v Mali galeriji in razstavnih prostorih na gradu Gewerkenegg ter v Cerkljanskem muzeju in v Partizanski bolnici Franja;
  • gostovali z razstavo Almadén in Idrija = zakladnica svetovne dediščine v Almadénu v Španiji;
  • sodelovali s Čipkarsko šolo Idrija z razstavo Idrijska čipka na 3. klekljarskih dnevih v Schönseeju v Nemčiji.

Prireditve in dogodki:

  • 6 javnih vodstev po občasnih razstavah;
  • ciklus poletnih javnih vodstev v Partizanski bolnici Franji (22) in na Idrijski kamšti (16);
  • 5 predavanj iz cikla Muzejski večeri;
  • 5 muzejskih ustvarjalnih delavnic;
  • 5 dnevov odprtih vrat muzejskih objektov;
  • 4 tematski večeri;
  • 2 predstavitvi knjig;
  • okrogla miza Svoboda tiska in medijev danes;
  • kulinarično predavanje o prehrani v medvojnem času;
  • prireditev ob 75-letnici Partizanske tiskarne Slovenija na Vojskem;
  • sodelovali pri večjih prireditvah v občinah Idrija in Cerkno: Festivalu idrijske čipke, Prazniku idrijskih žlikrofov, Bevkovih dnevih in Dnevih evropske kulturne dediščine.

Objave:

  • 2 številki domoznanske revije Idrijski razgledi 2019/1 in 2019/2;
  • 14 zloženk ob občasnih razstavah in projektih;
  • 2 zloženki: Muzejski kažipot in Mini vodnik po gradu Gewerkenegg v italijanskem, nemškem in francoskem jeziku;
  • 2 učna lista: Po tirnicah prve svetovne vojne ter učni list o pisatelju Francetu Bevku in njegovi domačiji v Zakojci;
  • muzejska spletna stran v slovenskem, angleškem, italijanskem in nemškem jeziku: muzej-idrija-cerkno.si;
  • spletna stran Partizanska bolnica Franja v slovenskem, angleškem, italijanskem in nemškem jeziku: pb-franja.si.

Strokovna srečanja s prispevki:

  • simpozij v okviru projekta Revitalizacija mest industrijske dediščine za preboj kulturnega turizma v Trbovljah;
  • zborovanje Slovenskega muzejskega društva Muzeji in njihova vloga v sodobni družbi v Tržiču;
  • konferenca Intangible heritage – a challenge for management and collection policy v Zagrebu;
  • srečanje predstavnikov območij – nosilcev znaka evropske dediščine v Bruslju.

Projekti financirani iz sredstev EU:

  • izpeljali vse aktivnosti v projektu Franja nas povezuje z zaključnim pohodom Od javke do javke kot vodilni partner;
  • začeli z izvajanjem projekta DUO – Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost kot eden izmed partnerjev.

Pika na i:

  • Avtorji občasne razstave Na obrobju pekla: Idrijsko in Cerkljansko 1914–1919 smo prejeli Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke v muzejstvu za leto 2018.

 

Hvala vsem sodelujočim ter vam, ki spremljate in podpirate naše delo!

Minister za kulturo mag. Zoran Poznič v Idriji

Minister za kulturo mag. Zoran Poznič je v torek, 14. januarja 2020, v spremstvu delegacije obiskal tudi prostore Mestnega muzeja Idrija na gradu Gewerkenegg in si pod vodstvom direktorice Ivane Leskovec ogledal muzejske razstave. Celotno novico povzemamo po idrija.com.

Voščilo 2020

Udeležba na konferenci Intangible heritage a challenge for management and collection policy v Zagrebu (Hrvaška)

V Muzeju Mimara v Zagrebu (Hrvaška) je od 17. do 20. oktobra 2019 potekala mednarodna konferenca Intangible heritage – a challenge for management and collection policy, ki jo je organiziral zagrebški Etnografski muzej. Vabljeno predavanje na temo How to ensure transfer of knowledge and skills to younger generations je v petek, 18. 10. imela kustosinja mag. Mirjam Gnezda Bogataj iz idrijskega muzeja, ki je v prispevku predstavila prenos znanja in veščin klekljanja idrijske čipke mladim. Več o prispevku

 

Odprtje razstave Almadén in Idrija = zakladnica svetovne dediščine v španskem Almadénu

V prostorih Rudarskega parka v španskem Almadénu je bila v sredo, 16. 10. 2019 ob 19. uri svečano odprta razstava “Almadén in Idrija = zakladnica svetovne dediščine”, ki predstavlja dva največja svetovno znana rudnika živega srebra, Almadén v Španiji in Idrijo v Sloveniji.

Razstavo je pripravil Mestni muzej Idrija z namenom poglabljanja sodelovanja med mestoma in različnimi upravitelji. Dogodka so se udeležili predstavniki družbe MAYASA, med njimi predsednik družbe g. Emiliano Almansa, španskih regionalnih in lokalnih oblasti, idrijski župan g. Tomaž Vencelj, predstavnica Ministrstva za kulturo ga. Špela Spanžel in številni vabljeni gostje. Razstavo je uradno odprla slovenska veleposlanica v Madridu, nj. eks. Renata Cvelbar Bek. Po razstavi pa je vse popeljala kustosinja in njena avtorica ga. Marija Terpin Mlinar iz idrijskega muzeja.

Razstava je bila odprta v sklopu obiska slovenske delegacije v Almadénu, kjer je potekal sestanek mednarodnega koordinacijskega odbora. Na ogled bo do 30. junija 2020.

Bevkovi dnevi (12.-19. september 2019)

Tako kot pretekla leta bo tudi letošnji september posvečen spominu na cerkljanskega rojaka, pisatelja Franceta Bevka, ki je s svojim ustvarjanjem pustil neizbrisen pečat v našem okolju.

Bevkovi dnevi 2019 se bodo pričeli v četrtek, 12. septembra z odprtjem razstave članov Likovne sekcije Društva upokojencev Cerkno.

Osrednji dogodek letošnjih Bevkovih dnevov bo potekal v nedeljo, 15. septembra, ko se bodo vsi pohoda željni obiskovalci lahko peš odpravili proti Zakojci, rojstnemu kraju pisatelja Franceta Bevka.

S prihodom vseh pohodnikov pred Bevkovo domačijo, se bo ob 11.30 pričel kulturni program, katerega osrednja gostja bo pisateljica Valerija Skrinjar Tvrz, za glasbeno popestritev bo poskrbela Vokalna skupina Lira. Za zaključek nedeljskega dogajanja na Bevkovi domačiji bo ob 15. uri sledila še predstavitev knjige Valerije Skrinjar Tvrz: Kjer oljke cveto.

V Goriški knjižnici Franceta Bevka si boste od 16. septembra do 4. oktobra lahko ogledali razstavo o Bevkovih zapisih ljudskega izročila.

V torek, 17. septembra s pričetkom ob 18. uri bo v Bevkovi knjižnici Cerkno potekala podelitev priznanj sodelujočim v projektu Knjiga – zvest prijatelj med počitnicami, sledilo bo srečanje z Leonom Kokošarjem, mladim Idrijčanom, ki je večkrat obiskal Kitajsko.

Zaključni del letošnjih Bevkovih dnevov se bo pričel v četrtek, 19. septembra ob 17. uri v Bevkovi knjižnici Cerkno, z uro pravljic za otroke stare od 4 do 8 let.

Med 17. in 18. uro bo pri fontani pred cerkvijo sv. Ane pod okriljem OŠ Cerkno v sodelovanju z Društvom upokojencev Cerkno in Glasbeno šolo Idrija, podružnica Cerkno, potekala predstavitev šolskega glasila 2018/2019 – »Lukec in njegov škorec«, javno branje povesti »Grivarjevi otroci« in likovna delavnica portreta za učence izbirnih predmetov umetnost in likovno snovanje pod mentorstvom likovne sekcije Društva upokojencev Cerkno »Otroci nekoč in danes«.

Lepo vabljeni.

Sprejem za nosilce enot Klekljanje čipk v Sloveniji in Veščina suhozidne gradnje, znanja in tehnik, ki sta bili vpisani na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva

Klekljanje čipk v Sloveniji in Veščina suhozidne gradnje, znanje in tehnike sta enoti, od leta 2018 vpisani na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, ki na mednarodni ravni odraža raznolikost nesnovne kulturne dediščine, osvešča o njenem pomenu in spodbuja dialog, ki spoštuje kulturno raznolikost.

Klekljanje je veščina ročnega izdelovanja čipk s sukanjem in križanjem niti, navitih na posebne, stružene lesene palčke – kleklje. Vsaka čipka je neponovljiva stvaritev, je osebna interpretacija vzorčne predloge za čipko vsake posamezne klekljarice, ki presega obrtni izdelek. Zaradi gospodarske vloge, ki jo je imelo klekljanje v preteklosti, se je ohranilo do danes, ko predstavlja predvsem prostočasno dejavnost, ima pa tudi druge družbene vloge. Čipke so inspiracija za umetniško ustvarjanje v modi, sodobnih vizualnih umetniških praksah, oblikovanju, arhitekturi in dekoraciji v kulinariki. Na ta način ustvarjalci klekljanje popularizirajo in ga približajo sodobnemu uporabniku, predvsem mladim. Klekljanje je kreativno izražanje vseh, ki so vključeni v proces nastajanja čipke – tako risarja vzorca kot klekljarice. Z vpisom Klekljanja čipk v Sloveniji na Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva je dano priznanje ustvarjanju, ki se stoletja prenaša iz roda v rod in med seboj povezuje vse generacije.

Suhozidna gradnja je veščina zidanja brez uporabe veziva, pri kateri z odbiranjem razpoložljivega lokalnega kamna, pridobljenega s čiščenjem in urejanjem zemljišč, ter ob razumevanju skladnje, nastajajo različni tipi trdnih kamnitih objektov. Je osnovna in prvobitna tehnika gradnje, ki se je prenašala iz roda v rod, predvsem na Krasu in v Istri, vse od prazgodovine naprej. Velik pomen je imela do druge svetovne vojne, ko se je začelo opuščanje tradicionalne kmetijske rabe tal, vendar so jo na Krasu in v Istri znova začeli oživljati v 90. letih 20. stoletja. Za Slovenijo je vpis na Reprezentativen seznam v okviru večnacionalne nominacije osmih evropskih držav, pomemben prispevek k ohranjanju in raznolikosti nesnovne kulturne dediščine človeštva. Prispeval bo k promociji suhozidne gradnje, okrepil in spodbudil delovanje posameznikov, združenj, strokovnih institucij ter tudi javnosti in lokalnih oblasti za odkrivanje še žive tradicije in skrbi zanjo v slovenskem in širšem kulturnem prostoru.

V luči vpisa je danes, 4. septembra 2019, potekal slavnostni sprejem ministra za kulturo za nosilce vpisanih enot. Z nami so bili predstavniki treh čipkarskih šol – Čipkarske šole Idrija, Žiri in Železniki ter predstavniki klekljarskih društev, skupin in sekcij, ki so v nominaciji tudi formalno opredeljeni nosilci te nesnovne dediščine v Sloveniji. Nosilce suhozidne gradnje pa so zastopali predstavniki Partnerstva za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje in društva Jug.

»Nesnovna kulturna dediščina je tisto, kar nas osmišlja,« je med nagovorom dejal minister za kulturo mag. Zoran Poznič ter dodal, da »zidove gradimo zato, da ohranjamo našo kulturno dediščino in ne zato, da se ločujemo ter klekljamo in izdelujemo čipke zato, da nas povezujejo in ne zato, da nas osamijo«.

Vsem smo podelili listine o vpisu na UNESCO Reprezentativni seznam, ob zahvali in spodbudi, da bodo iz tega priznanja črpali dodatno motivacijo in svojo ljubezen prenašali naprej.

Zahvalili smo se tudi vsem strokovnjakom in institucijam s področja varovanja dediščine, ki so z Ministrstvom za kulturo odlično sodelovale pri pripravi nominacije ter predstavnikom lokalnih skupnosti za njihovo podporo pri delovanju društev in združenj na lokalni ravni.

Po podelitvi je sledila še otvoritev fotografske razstave obeh enot nesnovne kulturne dediščine, ki je nastala v sodelovanju državnih in občinskih muzejev oziroma zavodov, in prijetno druženje. (Vir: MK)

Izšla je nova številka Idrijskih razgledov 2019/1

Nova številka Idrijskih razgledov 2019/1 prinaša zanimive prispevke, razdeljene v pet vsebinskih sklopov: Rudnik živega srebra Idrija, Arhitektura, Spomini, Društva, Predstavitve. Likovna priloga je delo Danila Jereba, ki je domači in širši javnosti poznan kot izrazito »idrijski« slikar. Na koncu sledi In memoriam Tomažu Pavšiču, dolgoletnemu muzejskemu sodelavcu in prijatelju.

Idrijski razgledi so na prodaj v recepciji na gradu Gewerkenegg in v Knjigarni ABC po ceni 11 €. Lepo vabljeni k branju!

Razpisan mednarodni klekljarski natečaj za leto 2020

Festival idrijske čipke razpisuje mednarodni klekljarski natečaj za leto 2020. Tema natečaja: idrijski ris.

Podrobne informacije so na voljo tukaj.

Veselimo se vaših natečajnih del!

Idejni osnutek za čipko: Eva Petrič; vzorec, izdelava in foto: Maja Svetlik, Čipkarska šola Idrija.

Popolna zapora odseka ceste med Godovičem in Idrijo v času od 29. julija do 1. septembra 2019

 

Spoštovani obiskovalci lokacij Mestnega muzeja Idrija!

Naj vam predvidena popolna zapora odseka ceste med Godovičem in Idrijo v času od 29. julija do 1. septembra 2019 nikar ne spremeni odločitve, da bi obiskali kraje na Idrijskem in Cerkljanskem.

V  Idrijo se lahko z Goriške, Notranjske, iz Vipavske doline in osrednje Slovenije pripeljete po cesti: Logatec–Kalce–Godovič–Veharše–Dole–Idrija

V Idrijo se lahko z Gorenjske pripeljete po cesti: Škofja Loka–Gorenja vas–Trebija–Žiri–Govejk–Mokraška vas–Idrija

V Cerkno se lahko z Gorenjske pripeljete po cesti: Škofja Loka–Gorenja vas–Trebija–Sovodenj–Kladje–Cerkno ali po cesti: Davča–Črni vrh–Novaki–Partizanska bolnica Franja–Cerkno

Svetujemo vam, da spremljate informacije o stanju na cestah, ki so na voljo v okviru Prometno informacijskega centra za državne ceste: www.promet.si ali na tel. št. 1970.

Idrijska čipka navdušila obiskovalce 3. klekljarskih dnevov v Schönseeju na Bavarskem v Nemčiji

 

Idrija se je od 17. do 22. junija 2019 predstavljala na 3. klekljarskih dnevih v Schönseeju na Bavarskem v Nemčiji. Na povabilo kulturnega centra Bavaria Bohemia (CeBB) sta Čipkarska šola Idrija in Mestni muzej Idrija pripravila osrednjo razstavo »Idrijska čipka«, ki je zajemala celosten pregled izdelovanja ročno klekljanih čipk na Idrijskem.

Razstavljeni so bili predmeti iz muzejske čipkarske zbirke, replika Jovankinega prta, ki so ga sklekljale članice Društva klekljaric idrijske čipke, čipke učenk in učencev Čipkarske šole Idrija – od prvih začetkov do pravih mojstrovin, ter čipke in izdelki s čipkami odraslih ustvarjalk, ki se izobražujejo v čipkarski šoli za odrasle ali pod vodstvom učiteljic klekljanja v društvih, nekatere pa delujejo v okviru eksperimentalne skupine. Predstavljeni so bili tudi modni dodatki in večerne kreacije z idrijsko čipko, ki so plod sodelovanja s slovenskimi rokodelci, obrtniki in oblikovalci.

 

Franja nas povezuje

V okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje je potekal projekt Franja nas povezuje, ki se 31. maja 2019 zaključuje.

V projektu smo sodelovali partnerji Mestni muzej Idrija, Peternel in Peternel iz Gostišča Gačnk v Logu in Turistično društvo Novaki. Tako kot je bilo med drugo svetovno vojno, v času delovanja tajne bolnice Franja, ključno medsebojno sodelovanje in tesna povezanost osebja bolnišnice z domačini v njeni neposredni in širši okolici, je bilo v projektu Franja nas povezuje ključno sodelovanje med različnimi nosilci turistične dejavnosti na območju spomenika Partizanska bolnica Franja.

V okviru projektnih aktivnosti je bila izdelana zasnova celostne interpretacije območja. Na tej podlagi  so bili pripravljeni predlogi novih turističnih in pedagoških programov, ki bodo na voljo obiskovalcem. Pripravljena je nova večjezična spletna stran z lastno domeno pb-franja.si. Poleg informacij za obiskovalce predstavlja tako zgodovino bolnišnice v letih vojne kot tudi njen povojni razvoj, ko je postala spomenik nepremične kulturne dediščine. Posebna pozornost je namenjena osebnim zgodbam ljudi, ki so v Franji delali ali se tam zdravili.  V projektu  je bila izdelana študija o prehrani v medvojnih razmerah, v kateri je bila predstavljena tudi prehrana v  Partizanski bolnici Franja.  Namen študije je bil vključiti te jedi v sodobno ponudbo gostišča Gačnk, ki nadaljuje tradicijo gostilne  v Logu, nekdanje javke (zbirališče ranjencev pred prenosom v bolnišnico) Partizanske bolnice Franja. V gostišču so enega od prostorov opremili v skladu z nekdanjo gostinsko opremo in uredili spominsko sobo dr. Franje, v kateri bodo občasno potekali  posebni tematski večeri, s katerimi organizatorji želimo ohranjati spomin na  vojni čas in tradicijo povojnih srečanj ranjencev in osebja Bolnice Franja. Prvi je bil 8. februarja večer s predstavitvijo tradicionalne medvojne hrane s pokušino jedi.

Pod okriljem Turističnega društva Novaki in sodelovanju obeh partnerjev ter zunanjih sodelavcev iz Planinskega društva Cerkno smo 18. maja organizirali zaključni dogodek projekta – pohod Od javke do javke, ki je povezal domačije nekdanjih javk od Loga prek Podnjivča do Cmilka. Zaključil se je v gostilni Gačnk v Logu s tradicionalno hrano iz vojnega časa na mizah.

Na fotografiji so udeleženci pred gostilno Gačnk v Logu, kjer se je pričel pohod Od javke do javke. (Vir: fototeka Mestnega muzeja Idrija)

Za vsebino je odgovoren Mestni muzej Idrija. Organ upravljanja določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje  2014 – 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Povezava na spletno stran Evropske komisije, namenjene EKSRP (https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl) in na spletno stran PRP (https://www.program-podezelja.si/sl/).

Udeležba na simpoziju v okviru projekta Revitalizacija mest industrijske dediščine za preboj kulturnega turizma v Trbovljah

Direktorica našega muzeja Ivana Leskovec se je včeraj, 23. 5. 2019, udeležila simpozija, ki ga je v okviru projekta Revitalizacija mest industrijske dediščine za preboj kulturnega turizma organizirala Občina Trbovlje. Potekal je v prostorih »vašhava« (garderobe) Rudnika Trbovlje. Na njem je sodelovalo 9 referentov iz Slovenije in Hrvaške. Ivana Leskovec je predstavila vlogo Mestnega muzeja Idrija pri ohranjanju rudarske dediščine v Idriji in zbiralno politiko muzeja danes, ki zagotavlja ohranjanje premične in nesnovne dediščine s področja industrijske dediščine, obrti in rokodelstva. Izpostavila je odločilno vlogo inženirjev idrijskega rudnika v začetku 50-ih let 20. stoletja in takratnih lokalnih oblasti, ki so prav zato, »da se bo ohranila bogata rudniška dediščina – stavbe ter stroji in naprave…« leta 1953 ustanovili Mestni muzej Idrija. Prav zaradi upravljanja nepremične dediščine je muzej  vedno močno izstopal iz družbe slovenskih muzejev. Skozi vso 66 letno zgodovino je vestno zbiral predmete, fotografije, dokumente, ki pričajo o delu rudnika in življenju rudarjev. V zadnjem desetletnem obdobju pa poudarek daje tudi raziskovanju načina življenja delavskega razreda vseh industrijskih panog, ki so v našem prostoru prisotni ter zbiranju ustnih pričevanj in  življenjskih zgodb, zapisuje in proučuje delovne procese ter specifično izrazoslovje.

Prejetje Valvasorjeve nagrade za enkratne dosežke v muzejstvu za leto 2018 avtorske skupine Mestnega muzeja Idrija

 

Avtorska skupina Mestnega muzeja Idrija v sestavi Marija Terpin Mlinar, Milojka Magajne, mag. Mirjam Gnezda Bogataj, dr. Miha Kosmač, Anton Zelenc (vsi kustosi) ter zunanja sodelavca mag. Sandro Oblak in Polona Zupančič so včeraj, 20. maja 2019, na slovesnosti v Narodni galeriji v Ljubljani prejeli najvišje stanovsko priznanje, ki ga podeljuje Slovensko muzejsko društvo, Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke v muzejstvu za leto 2018, za razstavo Na obrobju pekla: Idrijsko in Cerkljansko 1914–1919. Med 12 nominiranimi projekti / razstavami je Komisija za podeljevanje Valvasorjevih odličij podelila tri tovrstne nagrade, in sicer avtorjem razstav v Tehniškem muzeju Slovenije, Galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki in Mestnem muzeju Idrija.

Valvasorjevo nagrado za življenjsko delo je prejela Metka Fujs, kustosinja zgodovinarka, muzejska svetnica in dolgoletna direktorica Pomurskega muzeja. Komisija je podelila še pet častnih priznanj in Valvasorjev nagelj.

Več o dogodku

Pohod od javke do javke – zaključek projekta Franja nas povezuje

Pohoda od javke do javke, zadnje aktivnosti v projektu Franja nas povezuje, se je v soboto 18. maja 2019, udeležilo 53 pohodnikov, prireditve v sami Franji pa celo 178. Nad doživljajskim spoznavanjem zgodovine ob obiskovanju javk, razlagah muzejske kustosinje Milojke Magajne in pričevanju tam živečih domačinov, so bili vsi udeleženci navdušeni in pričakujemo skorajšnjo ponovitev. Partnerje v projektu, ki se je s tem dogodkom tudi uradno končal, pa čaka še kar nekaj dela, predvsem “papirnatega”. Da bi ga le uspešno zaključili…

Za vsebino je odgovoren Mestni muzej Idrija. Organ upravljanja določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje  2014 – 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Povezava na spletno stran Evropske komisije, namenjene EKSRP (https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl) in na spletno stran PRP (https://www.program-podezelja.si/sl/).

Valvasorjeva nagrada za enkratne dosežke v muzejstvu za leto 2018 avtorski skupini razstave Na obrobju pekla: Idrijsko in Cerkljansko 1914-1919

Danes, 18. maja, praznujemo MEDNARODNI DAN MUZEJEV. S prostimi vstopi in obilico dogodkov se praznovanju pridružujemo tudi slovenski muzeji in galerije. Slovensko muzejsko društvo je razglasilo prejemnike najvišjih stanovskih priznanj za preteklo leto in med njimi je VALVASORJEVO NAGRADO ZA ENKRATNE DOSEŽKE V MUZEJSTVU ZA LETO 2018 prejela avtorska skupina za razstavo NA OBROBJU PEKLA: IDRIJSKO IN CERKLJANSKO 1914–1919. Ja, nagrado so si prislužili (na fotografiji od desne proti levi): Milojka Magajne, Marija Terpin Mlinar, mag. Mirjam Gnezda Bogataj, dr. Miha Kosmač, Anton Zelenc, kustosi Mestnega muzeja Idrija, zunanji sodelavec mag. Sandro Oblak in arhitektka/oblikovalka Polona Zupančič, Mi.ka.do. (Odprtje razstave v Idriji, 26. 10. 2018; fototeka MMI, foto: B. Tavčar)

Podelitev Valvsorjevih odličij bo v ponedeljek, 20. maja 2019 ob 13. uri v Narodni galeriji v Ljubljani.

Kekljanje čipk v Sloveniji vpisano na Unesco Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva

 

Kekljanje čipk v Sloveniji vpisano na Unesco Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva

Klekljanje čipk v Sloveniji je uradno vpisano na UNESCO Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. S tem je dano dolgo pričakovano priznanje umetniškemu ustvarjanju, ki se stoletja prenaša iz roda v rod in med seboj povezuje vse generacije od otrok do starih staršev; gre za primer posebne oblike ljudske umetne obrti, ki se neprestano izpopolnjuje in dopolnjuje ter bogati življenjske zgodbe posameznikov, družin, sosesk in prijateljskih družb posameznih naselji in pokrajin.
Nominacija Klekljanje čipk v Sloveniji je temeljila na dveh enotah žive dediščine, vpisanih v slovenski register nesnovne dediščine in razglašenih za živo mojstrovino državnega pomena: Klekljanje idrijske čipke in Klekljanje slovenske čipke.

Klekljanje je veščina ročnega izdelovanja čipk s sukanjem in križanjem niti, navitih na posebne, stružene lesene palčke – kleklje. Postopek klekljanja sledi vzorcu – risbi na papirnati predlogi, pritrjeni na valjasto blazino vstavljeno v pleteno košarico ali lesen podstavek. Klekljarica potrebuje še bucike, kvačko, škarjice in pripomoček za navijanje sukanca na kleklje. Čipke se izdelujejo iz lanenih in bombažnih niti, svile, redkeje volne, umetnih materialov ali kovinskih niti. Z uporabo različnih klekljarskih elementov in tehnik ter lokalno prepoznavnih vzorcev, ki jih pogosto zaznamujejo ljudska poimenovanja (križčevke, srčkovke, pogačke, močeradovke…), klekljarice izdelujejo čipke metrskih ali zaključenih oblik. S čipkami se krasijo oblačila, cerkveni in hišni tekstil, reprezentativni prostori, iz njih se izdeluje nakit in hišno okrasje.

Zaradi gospodarske vloge, ki jo je imelo klekljanje v preteklosti, se je ohranilo do danes, ko predstavlja predvsem prostočasno dejavnost, s katero se ukvarjajo največ upokojene ženske, otroci in mladina, redkeje moški, ki sodelujejo predvsem kot izdelovalci klekljarskih pripomočkov. Danes imajo čipke tudi druge družbene vloge. So inspiracija za umetniško ustvarjanje v modi, sodobnih vizualnih umetniških praksah, oblikovanju, arhitekturi in dekoraciji v kulinariki. Klekljanje je kreativno izražanje vseh, ki so vključeni v proces nastajanja čipke – tako risarja vzorca kot klekljarice. Klekljanje ima tudi terapevtsko funkcijo.